barış bıçakçı – Tıbbiyeli Sözlük
1966 adana doğumlu yazar. Kitapları genelde ankara'da geçer. Bizim büyük çaresizliğimiz adlı eseri seyfi teoman yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmıştır. Son kitabı seyrek yağmur, 2016'da okurlarla buluştu. Kitaplarından bazıları:aramızdaki en kısa mesafe, bir süre yere paralel gittikten sonra, baharda yine geliriz, sinek ısırıklarının müellifi...
"Onlara baktım, kardeşlerime. Ellerine, yüzlerine. Yoktan yere bir uzaklık, bir engel aramızda. Birbirimize, birlikte yaşadığımız onca şeyi aşıp yaklaşamayacakmışız gibi; ama öyle de yakınız ki, kapı kapandığında üçümüzün birden eli sıkışıyor."(bkz:aramızdaki en kısa mesafe)sade bir dili olan, ankarayi anlattigi icin kendime yakin buldugum yazar.
Bir çırpıda okunur kitapların sahibi yazar. Elime geçince, karşıma çıkınca erinmeden ertelemeden okuyorum. Bizim Büyük Çaresizliğimiz kitabında ben ve arkadaşımı anlattığından o kadar emindik ki uzun yıllar adını unutup çeto dedik ona. Kitapta da sevmedim Ender'i.. Reçel ve peynir muhabbeti gibi zihnimizde insanları kategorize ederken düştüğümüz detaylardan bahsediyor yer yer.
"Her şey gerçekten o kadar güzel miydi Ender, yoksa sen mi güzel anlatıyorsun?"