23 ağustos- 22 eylül günleri arasında doğan kişilerin mensup olduğu burçtur.Yönetici Yıldızı: Merkür (Zeka, dil ve canlılık temsilcisi)

Grubu: Toprak, negatif

Burcun cinsiyeti: Dişi

Üstün yeteneği: Disiplinli ve metodlu bir hayat

Özelliği: Dikkatli ve herşeyle ilgili olmak

Amacı: Başarı yolunda daima yükselmek

Anahtar Sözcüğü: İnceleyicilik

Yenmesi gereken huyu: Çekingenlik ve cesaretsizlik(bkz:başak burcu kadını)

(bkz:başak burcu erkeği)
Sorunlu bir burçtur. Özellikle ilişki dünyasında çok zorlanan, genelde işini iyi yapan bu nedenle genelde üst tabaka insanlar olan ama bir o kadar da beraber yaşadıklarına zor zamanla yaşatabilen bir insandır. Genelde erkekleri kadınların ruhundan iyi anlar, konuşmaları çok güzel başarır, etkileyici olabilirler. Bir miktar da buna bağlı olarak her daim etrafında kadınlar olur. Zordur efendim bu burçla yaşamak
GENELDE AKILCI VE MÜKEMMELİYETÇİ OLDUĞU İÇİN BAŞARILI İNSANLARIN OLUŞTURDUĞU BURÇ GRUBUDUR. BU VURDUMDUYMAZ VE KALİTESİZ TOPLUMDA YAŞAMALARI ZORDUR EFENDİM BU BURCUN, İYİ DAVRANIN ONLARA.
erkeginin havasindan gecilmez issiz adam olmaya adaydirlar , bir basak kadiniysaniz yaklasmamaniz tavsiye edilir tecrubeyle sabit :)
Mukemmelliyetciligi sayesinde iyi takım arkadaşı olurlar. Güzel işler çıkar ortaya. Akılcı olmak da iyi yonudur. Ama bu burcun ozguvenlisi tehlikeli olabilir. Sevin basaklari ya swh(bkz:ben değil bi arkadasim)
Dünyamızon içerisinde bulunduğu(samanyolu demek daha doğru olur) süperkümeden ismini almış olan saçma zodyaklardan biri..
Burçlara inanmak istemediğim ama okuyunca doğru bunlar bende de var ama nasıl milyonlarca kişi aynı oluyor da yine de anlaşamıyorlar diye düşünmeden edemediğimiz, mükemmelliyetçi ruhlu bir burçtur.

Bazen bu detaycılık yüzünden başınız çok ağrıyabiliyor ve sorumsuz insanlara tahammülünüz sıfır olduğu için sinir krizine ramak kalabiliyor. Beraberinde sabır itemi+9 verilmesi gereken burç olarak da tanımlanabilir.