beyaz kod – Tıbbiyeli Sözlük
sağlık çalışanına şiddet, hakaret gibi durumlarda verilen koddur. tanıdığım çoğu doktor arkadaşım bıçak kemiğe dayanıncaya kadar beyaz kod vermez. çoğunlukla hasta "sizi mahkemelerde süründürecem" gibi bir tehditte bulunursa hemen beyaz kod verir. olası bir mahkemede hakimin "madem size hakaret etti neden beyaz kod vermediniz? kanıtınız yok efendim" çıkışmasına karşı kanıtları olsun diye.

oysa özellikle acil serviste beyaz kod verilmesi gereken ama verilmemiş çok sahmeye şahit olmuş şahsım her seferinde beyaz kod verilmesinin bir nebze caydırıcı olduğunu düşünmektedir.

"hemşerim burası öyleelini kolunu sallayıp küfür edeceğin, kız bakacağın yer değil. bu insanlar da dirseklerini senden küfür yemek için çürütmedi" mesajının hakkıyla verilmesi taraftarıyım efendim.

ancak ülkemin başbakanı kız bakma konusunda çoktan olumlu mesaj vermiştir.

(bkz:acil servise kız bakmaya gidilmesi)
bugün 82 yaşındaki dedeye kelepçe ve biber gazı olayında hastasını getirmeden ilaç yazdırmakta ısrar eden hasta yakınının hekimin üstüne yürümesi, masasına vurması, hakaret etmesi ve muayene odasından çıkmayı reddedip odada yere oturması sonucunda meslektaşımızın beyaz kod vermesi akabinde gelişen olaylar sonucunda meslektaşımızın açığa alınması ile ne gibi durumlarda verilmesi konusunda akılda soru işaretleri bırakan uygulama.
mavi kod ve pembe kod un kardeşidir. beyaz kod verilmesi yasalar çerçevesinde olayı kamu davasına çevirir. siz isteseniz de istemeseniz de savcı, kamu davası haline gelen davayı takip etmekle yükümlüdür.
Başvuru yapılmasıyla hemencecik kamu davasına varmayan çetrefilli bir hukuki sistem. Onlarca prosedürden geçerek nihayet şikayette bulunduktan sonra Uzlaşmaya giderseniz olay kapanıyormuş. Her aşamasında caydırıcı yani.

Dün akşam dayaktan zor kurtuldum, mesai arkadaşım çekip aldı beni. Olay o kadar hızlı gelişti ki kilitlenip kaldım. Adam silahlı da olabilirdi. Çok şükür kimseye bir şey olmadan atlattık ama sonuna kadar haklarımı kullanacağım.
Meslektaşlarımın bir kısmında "bununla mı uğraşıcaz şimdi" "ne hali varsa görsün. Allahın dan bulsun" "zaten bunlara bişey olmuyor ki" gibi ifadeler duyuyorum. Bu durumlar çok eskide kaldı, artık veriyorsunuz beyaz kodunuzu ve yargı gerekeni yapıyor. Verilen cezalar yüzde yüz caydırıcı cezalar olmasa da ben insanların yüzündeki o pişmanlığı, çaresizliği gördüm, benim için yeterliydi. Verdiğim 2 beyaz kodun birinde yaklaşık 11000 TL para cezası verildi, diğerinde kişinin ileriye atılmış cezası olduğundan benim 2.5yıl da eklenerek hapse girdi. Başka bir arkadaşımın verdiği benimse şahit olduğum davada yine yaklaşık 10000 tllik bir ceza verildi. Arkadaş baya hassastı, konu pek büyümeden sonlandı buna rağmen beyaz kod vermişti. Ben bişey çıkmaz diye düşünürken ona da ceza verilince artık hık desinler beyaz kod vercem. Hep ilk celsede bitiyor, kurum avukatı takip ediyor, uğraştırıcı bir yanı yok yani. Tüm meslektaşlarım çekinmeden verseler beyaz kodlarını eminim sağlık çalışanlarına yönelik terör azalacak, sona yaklaşacaktır.