beyaz kod

sağlık çalışanına şiddet, hakaret gibi durumlarda verilen koddur. tanıdığım çoğu doktor arkadaşım bıçak kemiğe dayanıncaya kadar beyaz kod vermez. çoğunlukla hasta "sizi mahkemelerde süründürecem" gibi bir tehditte bulunursa hemen beyaz kod verir. olası bir mahkemede hakimin "madem size hakaret etti neden beyaz kod vermediniz? kanıtınız yok efendim" çıkışmasına karşı kanıtları olsun diye.
oysa özellikle acil serviste beyaz kod verilmesi gereken ama verilmemiş çok sahmeye şahit olmuş şahsım her seferinde beyaz kod verilmesinin bir nebze caydırıcı olduğunu düşünmektedir.
"hemşerim burası öyleelini kolunu sallayıp küfür edeceğin, kız bakacağın yer değil. bu insanlar da dirseklerini senden küfür yemek için çürütmedi" mesajının hakkıyla verilmesi taraftarıyım efendim.
ancak ülkemin başbakanı kız bakma konusunda çoktan olumlu mesaj vermiştir.
(bkz: acil servise kız bakmaya gidilmesi)
bugün 82 yaşındaki dedeye kelepçe ve biber gazı olayında hastasını getirmeden ilaç yazdırmakta ısrar eden hasta yakınının hekimin üstüne yürümesi, masasına vurması, hakaret etmesi ve muayene odasından çıkmayı reddedip odada yere oturması sonucunda meslektaşımızın beyaz kod vermesi akabinde gelişen olaylar sonucunda meslektaşımızın açığa alınması ile ne gibi durumlarda verilmesi konusunda akılda soru işaretleri bırakan uygulama.
mavi kod ve pembe kod un kardeşidir. beyaz kod verilmesi yasalar çerçevesinde olayı kamu davasına çevirir. siz isteseniz de istemeseniz de savcı, kamu davası haline gelen davayı takip etmekle yükümlüdür.

içerik kuralları - iletişim