ameliyatlar için el altından doktora ödenen para. etik olup olmadığı tartışma konusu.
performans kaynaklı sermaye ödemelerinin yer aldığı sistemde oldukça doğal karşılanabilecek emek parasıdır.

zira günümüzde oldukça basit cerrahi operasyonlar için dahi profesör isteyen hasta kitlesiyle karşılaşıyoruz.
hem ucuz olsun hem en iyisi olsun zihniyetindekilere ters gelen uygulama. abartıldığında tadı kaçar. spesifik olgularda mağduriyetlere sebebiyet verebilir. etikliği tartışılır, eleştirilebilir ama ortalıkta değil; konu ile alakalı ehil insanlar arasında. çünkü bilmem kaç yıl dirsek çürütmüş insanların hekimliklerini cerrahlıklarını eleştirip de "şu onamı imzalayın" denildiğinde doğru dürüst adını bile yazamayan insanlara laf düşmez, düşmemelidir.
Gayet yanlış olduğu aşikar olan paradır. Kimse doğruluğunu falan savunmamalıdır. Sonra kendi işinize gelmeyen konularda ülkede hak, hukuk nerede diye ortada nara atmayın. İnsan bir şeyleri değiştirmek istiyorsa kendinden başlamalı. Sırf zamanında doktorların böyle saçma sapan açgözlülüğü yüzünden bu toplum doktorlara kötü gözle bakmaya başladı. Birçok cengaver madem tıp seçme nedeninin para değil de yardım etmek olduğunu söylüyor o zaman bu lüzumsuz bıçak parasına neden ağzının suyu akıyor, insanların dürüstlüğünün tartışılacağı bir konu. Kesinlikle karşıyım. Parası olmayanın ne günahı var? Daha iyi paralar kazanmak istiyorsanız mesleğinizde daha iyi yerlere gelerek doğru yollardan da pekala kazanabilirsiniz. Amacınız iyilik yapmaksa yapacağınız iyiliği böyle usulsüz yollardan paralar alarak mahvetmeyiniz.
Doktorların hakettigini alamadığı bir ülkede son derece yerinde gördüğüm uygulamadır . Ama garibani gozetecek vicdan sahibi hocalar tarafından alınması temennimdir. O kadar risk karşısında bu kadar para az az az !
Kapitalizm her yerde dedirten uygulamadır. Gariban ölsün evet haklısınız.
Kendim de genel cerrah olmak istememe rağmen kesinlikle alınmasına karşı olduğun paradır. Asla ve asla etik değildir. Hakettiğinizi alamadığınızın düşüncesi sizi hırsızlığa/rüşvetçiliğe itmemelidir. Belli şartlar altında kamunun ve ya özel piyasanın hastanelerinde çalışmayı kabul ediyoruz, alacağımız para az ve ya çok olabilir ancak bu katiyen bizi kötü yollara sevketmemelidir.İnsan 9-12bin tl arası bir maaşla da gayet yaşayabilir türkiyede. Aylık 40-50-60 kazanalım diye ahkalsızlıklar yapmayın.
nöroşirürjiyen olursam çatır çatır alıp yiyeceğim paradır. siz etik değil diye ötedurun.
bunu hala yapan varsa yazıklar olsun onlara. kendilerine de "doktor" diyolardir kim bilir? etik metik bunu bosverin. bunu yapanlar birak doktor olmayi insan bile degiller. acgozlu vicdansizlar. insanlarin en onemli varliklari, sagliklariyla tehdit eden adiler. 949 milyon maasi olan babamdan annemin hayatini ortaya koyup zorla parasini almisti bu saglik tuccarlari. dusunebiliyo musunuz? "parayi vermezseniz ameliyati acik yaparim, oldukca riskli olur" diyebilen bi şarlatan.