canan karatay

her açıklamasıyla gündeme oturan, hakkında yapılan capslerle bizi güldüren, doğal beslenmeyi savunan profesördür.
tam ismi canan efendigil karatay olan, iki dalda tıp profesörü hocamız. beslenme konusunda insanı zora sokan düşüncelere sahip. kimi doğru kimi yanlış geliyor bana da. bir kere karbonhidrat candır vazgeçilmezdir. bal pekmez yiyerek hastalıktan korunan bünyelere "bal pekmez yeme" denmemelidir benim görüşüme göre.
tamamlayıcı tıp ile kafayı bozmuş, akademik kariyerine yakışmayan açıklamalarda bulunarak, insanların kafasını karıştıran meslektaşımız!!!

tıp ilmi için vazgeçilmez bir düstur vardır.
(bkz: kanıta dayalı tıp)

sen, kanıta dayalı tıp anlayışının komponentlerinden birisi ile açıklanmamış, bir çalışma ile etkinliği saptanmamış herhangi bir bilgiyi, böyle pervasızca tv programlarında anlatamazsın.
zira o programları izleyip, söylediklerini ciddiye alan, bu öneriler yüzünden zarar gören insanlar olacaktır, bu apaçık mesleki sorumsuzluktur.
zaten bakanlık geç de olsa olaya el attı, artık öyle izinsiz, kafasına göre programlara katılamıyor hekimler.

akademik kariyerine saygım sonsuz ama bu düşüncesiz açıklamaları ile benim gözümde `dr. mustafa eraslan`'dan farkı yok
fatma hocamızın anlattığına göre, kolesterol iyidir dedikten sonrası kolesterol hastası olan bi çok kişi kullandığı ilacı bırakmış, aralarından vefat edenler olmuş. diyordu ki hocamız öyle kolesterol iyidir diye kestirip atamazsın , tamam vücudun yapıtaşlarından biri ama aynı zamanda hastalığa sebebiyet veren bir şey, mı dan gidersin , demişti
medyatik olan çokları gibi gerçeklik kavramını yitirmiştir khı diyetten tamamen çıkarmanın imkansızlığını nasıl görmemiştir eğitim öğretim hayatında diyetin neredeyse tamamını khlar oluşturuyor ülkemizde ki sosyo-ekonomik düzeyi de unuttu demek ki bir de tereyağı olayı var ki gerçekten olay köy tereyağı diye bir şey artık yok olsa da kolesterolün fazlası nasıl zararsız olabilir ? doğal beslenmeyi savunsun ona diyeceğimiz yok doğal yiyecek bulabilirsek tabi ?
hamilelere `şeker yükleme testi` nin zararlı olduğunu söylediği için şu an birçok kadın bu testi yaptırmaktan çekiniyor. bu durumda gizli şeker varsa anlaşılamadığı için bebeğe zarar verebiliyor. böyle sorumsuzca açıklamalar yapılmamalı tv'de çünkü izleyici kitlesi her denileni doğru kabul eder, olması gereken de odur aslında.
televizyon kanallarında telefonu olan tek doktor kendisi sanırım.tıbbi bir meselede hemen kendisine bağlanılıyor.
bana göre bazı söylemleri yanlış olan halkı olumsuz etkileyebilecek sonuçlara yol açan prof. yıllardır süregelen türk geleneklerini hiçe saymadan yaptığı açıklamaları yersiz buluyorum. sonuçta lahmacunsuz bir hayat düşünemiyorum.
solda görünce yine lahmacunları kebapları götürüyor sandığım
savunan arkadaşların, kendisinin hangi fikirlerinde ve ne gerekçelerle haklı olduğunu bilimsel verilerle açıklaması gereken şahıs. gebelik dönemindeki ogtt ile ilgili fikirlerini kendisi bile açıklayamamış olduğundan "bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar vermek" nedeni ile bir dönem meslekten uzaklaştırma cezası almıştır. nihayetinde tıp kanıtlarla ilerleyen bir bilimdir, kendisinin izinde gittiği 'ben yaptım oldu' tavrı ile açıklanacak bir yönü yoktur.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim