Cumhurbaşkanı `recep tayyip erdoğan` Tarafından bugün açıklanan, Yeni anayasanın referandum ile kabul edilmesi halinde türkiye'de yürürlüğe girecek olan yeni yönetim sisteminin adı.
yeni anayasanın referandum ile kabul edilmemesi halinde ülkede kaos çıkartılarak kabul ettirilecek yönetim sisteminin adı.
Başkanlık sistemi dediler ters tepti

Cumhurbaskanlığı sistemi dediler yine anketlerde istenilen sonuca ulaşamadılar

"Yeni sistemde de hükümet meclis falan yine var, bi şey değişmiyor. Sadece isim değiştiriyoruz yav" dercesine cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dediler, yemedi.

Artık son çare "15 temmuz demokrasi ve asddhgufsgfesdye..." sistemi falan diyebilirler, hazırlıklı olun
Piyasaya dehşet şekilde dolar salınıyor referanduma kadar doları sabitlemişler ne artar Ne azalır şimdi gelelim referandum sonrasına--> evet de çıksa hayır da çıksa dolar coşacak.Evet çıkarsa dış güçler faiz lobileri vs Türkiye'yi çekemiyor diyecekler.Hayır çıkarsa referandumda evet çıkmadı diye dolar yükseldi diyecekler.iki ucu pis değnek ve halkımız maalesef bu kadarını dahi görmekten aciz.Bu yazdığım çıkmazsa sözlüğü bırakırım bu kadar da iddialıyım
Benim anlamadığım bizim mis gibi parlamenter rejimimiz vardı şu anki cumhurbaşkanı zaten baya serbest hareket ediyordu bu sisteme neden geçtik cumhuriyetin kimsesizlerin kimsesi olması özelliğini silen bir sistem bu ülkeyi böler bunun yerine parlementer rejimle devam edip ülkemizdeki eğitim ekonomi adalet gibi yıllardır problem yaşadığımız konulara kafa yorsak daha iyi olur diye düşünüyorum bu sistemde en baştaki kişiyi ele geçirirsen resmen tüm ülkeyi ele geçiyorsun bu sistem çok yanlış yarına bırakacak bir türkiye bulamayabiliriz benden söylemesi