balıkesir ayvalığa bağlı, kasabanın hemen karşısında şirin bir ada. yüzölçüm olarak türkiye'nin 4. büyük adası. alibey adası olarak da bilinir. yarbay ali çetinkaya ayvalıktan cundaya lale adası üzerinden geçilir. lale ce cunda adaları arasındaki köprü 1964 yılında inşaa edilmiş olup türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşımaktadır. öğrenildiğinde hadi canım dedirten şeyler ada sakin bir emelilik geçirmek isteyenler veya şirin bir adada sakin huzurlu bir kaç gün geçirmek isteyenler için idealdir. özellikle ayvalık tarafına bakan sahil şeridinde yer alan restaurantlarda bir çok çeşit deniz ürününü; üstelik kalitelisini ama pahalısını bulmak mümkündür.

adada mevcut olan çoğu butik otelin fiyatı hemen karşıdaki ayvalık içerisindeki otellere göre 1.5- 2 kat daha pahalıdır. ama bay nihat'ta gün batımını seyrederek balık yemek paha biçilmezdir. mekan sahibiyle tanışıklığım filan yok. ama adamlar güzel yapıyor
Gittiğimde bir Türk kahvesi bir de dondurma yemeyi ritüel edindiğim yer.tercihe göre rakı-balık-Ayvalık mottosuyla da takılınabilir.