doktor hasta iletişimi

mesleğin en önemli ve problemli yönü belki de.çünkü ülkemizde doktorun öğrenmek istedikleriyle hastanın anlatmak istedikleri bir türlü uyuşmaz ve malesef vakit dardır
hastayı bir vaka değil de insan olarak görmekle başlar. gözüne bakmakla, gülümsemekle, sabretmekle güzelleşir. bahsettiğim durum normal şartlar altında geçerlidir. bu normal şartları ancak asm, tsm, özel poliklinik ve hastanelerde bulabilirsiniz. bulamayabilirsiniz de.
bizde şöyle olandır:
genç doktor " bugün sinirlenmiycem, hastalarıma cici davrancam" diyerek uyanmıştır. 9 olmadan pole gelmiştir, kapıda içeri girmesine izin vermeyen hastalar vardır.
"tamam sinirlenmedim, sakinim" der, fakat içeri adımını atar atmaz sıra almadan gelen mi ararsın, bu ekran yanmıyor ekran diyen mi... genç doktor daha soyunup dökülmemiştir bile.
henüz hasta bakmamış olmasına ragmen sinir katsayısı artmıştır. bi yudum su içer ve bunun onu rahatlatacagına inanmayı bırakın, rol yapıp aha da rahatladım der, ama ne acıdır ki, ilk hastayı çağırırken odaya 10 kişi birden girer... bi baksan nolur, bi tahlil var ne olcak derken, doktor cinnet geçirir sessiz sedasız. onları duymuyordur, görmüyordur. absanstadır...
neden sonra kendine gelen doktor tanesi, topu sırası gelen hastaya atar " hanımefendi bakın sizinle ilgilenemiyorum, sizin zamanınız çalınıyor" tabi doktordan çıkmıştır artık olay, sırası gelen hasta kişisi de doktordan aldıgı gazla coşmuştur. diğer hastamsılar anında kapı dışarı.
doktor tanesi de hiddetle sekretere dogru gider ve ayar verir! "hastaları bana salma, darlıyorlar, bir daha olmasın bozarım sizi!" demesiyle sekreteryadaki yaşlı başlı kendini oraların amiri sanan dostlarımız, yoldaşlarımız hizaya girer. sıra bitmiştir, randevu alınızdır.

içerik kuralları - iletişim