doktorun doktor olmayan kişiyle evlenmesi – Tıbbiyeli Sözlük
birinci sınıfta başlayıp evlilikle sonuçlanan amfi aşkları en gözde evlenme şekli oladursun, doktor olmayan biriyle evlenmenin avantajları yadsınamayacak kadar çoktur.

1. evde iş konuşulmaz

2. eşler birbirlerinin mesleklerine hakim olmadıkları için iş yerleri özel alanları gibidir. herşeyi birlikte yapmaktan daralan kişiler için hoş bir seçenektir. evde sizi hangi hastaya hangi ilacı başlamışsınız diye yargılayacak biri olmaz.

3. ego savaşları yaşanmaz. (bunun mümkün olması için doktor bireyin kendini üstün görmemesi, doktor olmayan bireyin kendini ezilmiş hissetmemesi gerekir. oldukça hassas bir ayar olmalıdır. bu ayar sağlanabilsin diye o gereksiz doktorum ben egosundan kurtulunmuş olunur.

4. tıpta ayıp olmaz diye yakın doktor arkadaşların birbirlerinin günlük defekasyon düzenine kadar bilmesi gibi durumlar doktor olmayan eşle yaşanmaz. seviye korunur.olumsuz yönleri de vardır ancak aşılabilirdir. mesleklerin değil bireylerin evliliği olduğunun en önemli kanıtı olduğu için bu tip sorunlar kolay aşılır efendim.not: yazar burada; iki kişinin birbirine saygı duyduğu ve en önemlisi karakteri için evlendiği bir evlilikte mesleğin önemi kalmaz demek istemiştir. doğru kişi bulunduğunda doktor mu diye bakılmamalıdır mesajı vermek istemiştir.

doktor-doktor evliliklerini kötüleme amacı içermez. aynı koşullar sağlandığında aynı güzellikte olabilirdir.
Eğer her iki taraf birbirlerini seviyosa, her türlü konuda anlaşabiliyosa ve en önemlisi egolarından sıyrılmışlarsa neden olmasın ki
(bkz:doktorun doktorla evlenmesi) kadar olağan bir durumdur. Yalnız Doktor kişisinin biraz daha nazlı ve dominant olacağını hesaba katarsak karşısındaki insanın anlayışlı olabilme, sabredebilme kapasitesi normalden daha fazla olmalıdır.
Tercih etmeyeceğimdir. Kaç kişi gecenin bir vakti sevdiceğinin koynundan kopup hastaneye gitmesini kaldırabilir?
Doktor kişisi bayramda dahi çalışmak zorunda olduğu için tatil yapamazken benim yüzümden bu sıcakta o da yanmasın, sıkılmasın düşüncesi ile eşinin arkadaşları ile kendi olmadan tatile gitmesine ses çıkartmaması hatta kendi eliyle göndermesi ile sonuçlanan durum.
sevgilinin, kız arkadaşının ya da eşinin her nasıl tarif ediyorsanız olması gereken ilk özelliği konuşacak ortak noktanız olması ya değilse meslek fark etmiyor. sen çok yorgun bir şekilde nöbetten gelip bira fıstık keyfi yapayım dersin o tan diye birinin şarkısını açar son ses(bkz:tan ne lan) çeşitli meslek gruplarıyla var olan deneyimler bu sonuca götürüyor. hayat yalnızca gezmek, eğlenmek, sevişmekten ibaret değil.not: bu entari tan dinleyenleri yermek amacıyla yazılmamıştır.
dünyanın sonu değildir.belki de o tercihi yapan kişi adına en hayırlı olanıdır. hem medeni kanunumuzda doktor sadece doktorla evlenebilir diye madde var da bizim mi haberimiz yok?