dönem 1 – Tıbbiyeli Sözlük
geri dönüp çalİsman gerekip cahildim dünyanın rengine kandım dediğin dönemdir

Neşet Ertaş a saygılar
Tip Fakültelerinde genellikle boş geçirilen yıldır. İnsanlara anatomi öğretmiyorsanız, tibbi biyoloji ve biyokimyanın belli kisimlari hariç başka dersleri anlatmanın manası nedir?Madem anatomi agir geliyor deniliyor -ki 2. Sınıfta basit geldigine şahit olmadım, söylem mantıklı değil- ben dekan olsam şahsen bu seneyi değerlendirmek adına gelen 1.sınıflara pratik manada tecrübe kazandırmaya çalışırdım. Kan alma, damar yolu açma, sonda takma gibi şeylerden bahsederek nerede bulunduklarını onlara hatirlatirdim.hastanede bulunan abi ablalarının yaninda nöbet tutmalarını sağlayarak bir iki gün de olsa, hastane şartlarını değerlendirmelerini ve bunları düşünerek gelecek planları yapmalarını isterdim.Temel bilimsel çalışmalarda yardımcı olmalarını ister; literatür nasıl araştırılır, makale nasıl bulunur, nasıl yazılır gibi önemli konular hakkında genel bir bilgiye sahip olmalarını isterdim.En az yukarıda bahsedilen mevzular kadar önemli olan yabancı dil yeterliliği adına öğrencilere yol göstermeye çalışırdım.Benim dönem 1 öğrencilerine tavsiyem şudur:

-gezecek çok vaktiniz var, değerlendirin. Sınıfı geçebilecek kadar çalışın.

-sürekli ingilizce okuyun,yazın. dilde zayıfım demeyin, sizin gibi olup çalışıp ydslerden 75,80 alan arkadaşlarım var.

-Kendinizi başkalarından ayıran bir uğraş edinin ya da önceden vardiysa devam ettirin.

-yurtdisi yaz stajı ayarlayın.( daha yolun başında olabilirsiniz, mühim değil. Dil adına kazanacaklarınız yeter.)Ha bir de "ulan bu yasta bunlara gerek var mı" diyenler olursa onlara kulak asmayın. İntörn olduğunuzda -hele hele yurtdışında büyük işler yapmak istiyorsanız- dedigimi gayet iyi anlayacaksınız.nasıl başlarsanız öyle gider. Bunu da unutmayın.
Şuana kadar anaokulu dahil eğitim hayatımın en sıkıcı ve boktan senesi. Yeni başlayanlar için öneri yoğun olarak uğraşacağınız bir aktivite bulun ve okula min uğrayın
bolca ygs/lys puan muhabbetinin yapıldığı dönemdir.yok Kim kaç bindeymiş,yok kim kimyadaki soruyu doğru yapıp silmişmiş,yok sınav sabahı az daha geç kalıyomuş da üst komşunun çocuğunun sesine uyanmışmış tarzı diyaloglar bolca duyulur.Henüz arkadaş edinme evresinde olan tıbbiyeli ise bunları mecbur dinler taa ki kendisi bir çevre yapana kadar.Edit:Nadir de olsa puan muhabbetinin dönem 3 e kadar yapılabildiği bazı vakalar literatürde yer almaktadır.