efkarlandıran şarkılar – Tıbbiyeli Sözlük
Kişide bir anısı olması, birini hatırlatması muhtemel şarkılardır. Fakat bazen şarkı kendiliğinden hüzün getirir.

Hanımlara/beylere tavsiyem sizde bir anısı olan şarkıları kendinizden mümkün olduğunca uzak tutunuz.

(bkz:kupa kızı sinek valesi)
müziklerimin yüzde doksanlık kısmını oluşturan şarkılardır. hiçbirini silmeye kıyamam. Birkaçını söyleyecek olursam

*zeki Müren- imkansız -sorma ne haldeyim

*şevval sam- söyleyemem derdimi

*göksel baktagir- ağlama -aşk masalı -cananım -garip

*neşet Ertaş -zahidem -cahildim dünyanın rengine kandım -yazımı kışa çevirdin -allı turnam -haydar haydar

*yansımalar-son kuşlar -onsekiz

Evet ben bunları genellikle sınavlara 10 gün kala dinlemeyi bırakırım. Çünkü bende küçük dozları büyük etki gösterebiliyor. O yüzden ders çalışırken dinlememek lazım. yani oturup zahide'ye , allı turnalara üzülmüşlüğÜm vardır.

"seninki de dert mi kızım bak insanların yazlarını kışa çeviriyorlar. ne hayalleri vardı allah bilir neler yapmışlar adama yazık be!..."

"adamda nasıl bir dert vardı ki sözler olmadan herkesi ağlatabiliyor. Abi sen otur beste yap, adamda ne efkar var be!..."

şeklinde bu iş uzaaar gider. Mutlu neşeli olan kız bir anda hüzünlenir, efkarlanır. Efkarlanmaktan zevk alıyor olabilirim tabi, o yüzden hazır okul bitmişken tüm efkarlı müziklerimi oturup dinleyeceğim. Siz de önyargılı olmayın (bir çok insan sıkıcı bulduğu için söylüyorum), enstrümantal müzikler çok şey anlatabiliyor. Hatta sözleri olmadığı için senin derdin olup çıkıyorlar bir anda.
coldplay-atlas beni mahvetmiş olan şarkıdır. sözler hunger games'e yönelik yazılmış. ezilen bir halkın devrime karşı bakışını anlatır verse sözleri, nakaratta ise devrimin başındaki insanın halka seslenişidir. konu bu kadar sert iken şarkı öyle bir ruha dokunuyor ki. sanki kalp beyni devirmek için devrim hareketi düzenliyor.
pilli bebek siyah-beyaz/sakarya

yeni türkü-sezenler olmuş

melih görgün 14 bahar

yıldız tilbe her şarkısı

zerrin özer o yaz

cem yıldız yarım bıraktın..

aslında daha da yazarız da bence asıl efkarlandıran şarkı sizde bir anısı olan şarkıdır. dinleyince sizi uzaklara baktıran,içinizde özlem duygusu,başka yerlere başka iklimlere göçme isteği uyandıran şarkılar.