Dile gelen İlk panteist düşüncelerden biridir. Evrene mesaj yollama zırvalığının kaynağıdır. AyrıcaHallac-ı Mansur bunu beğendi.
Büyük tasavvuf eri hallac-ı mansur'un ölümüne sebep olmuş sözdür. Anlamı ben tanrıyım demektir. Bunu neye göre söylediğini açıklayayım: E=mc2 yani madde enerjinin yoğunlaşmış hali o halde tüm maddeler aslında enerjiy yani tüm evren enerji tüm evren birbirine dönüşebilir. Bu şu anlama geliyor evrendeki gelmiş geçmiş tüm canlılar tüm varlıklar tüm maddeler aynı şeyden yapılmış=yoğunlaşmış enerjiden yapılmış. Şimdi tanrı olgusunu inceleyelim hani kuranda der ya 'o size şah damarınızdan daha yakındır' diye. O bize bizden daha yakın. O bizimle ilgili her şeyi biliyor. Çünkü evren=tanrı=enerji(nur). Biz yaratılırken bize kendi nurundan üflemiş her birimiz bir bütünün parçalarıyız. Her birimiz Allah'ın nurunun parçalarıyız. Hallac parçadan bütüne gidebildiği için bu sözü taaa iliklerine kadar O'nu hissettiği için söylemiştir. Tanrı evrendir, evren enerjidir. Bizler yoğunlaşmış enerjileriz. Bizler birer bütünün parçalarıyız.
islam felsefesiyle uyuşmadığını düşündüğüm, müslümanların sevmesini de çok anlamlandırmadığım sözdür. panteizm düşüncesi ürünüdür, ve yine fikrimce İslamın da panteizmle uyuşan bir yanı yoktur.
allah tektir, eşsizdir, kimseye benzemez, ne yarattığı evren ne de bizim gibi aciz varlıklar allah'tan bir parça taşıma iddiasında bulunamaz bile. bizler allah'tan bir parça değiliz, asla olamayız, yalnızca onun aciz kullarıyız. hepsi bu.
elbette düşünceleri yüzünden bir insanın öldürülmesini falan savunmuyorum, isteyen istediği gibi düşünebilir ve asla bu onlara herhangi bir zarar verilmesine hele ki öldürülmesine sebep olmamalıdır. bir ara bu konuda daha kapsamlı bir edit yaparım.