eş durumu – Tıbbiyeli Sözlük
aile birliğinin korunması kanunu hükmünce kişinin eşinin bulundu ile tayin istemesi hakkıdır.

doktorlar için güncel durum şu şekildedir ki eğer eşiniz yer değiştiremiyorsa eşinizin yanına gidebilirsiniz, yer değiştirebiliyorsa iki seçenek vardır; eşinizin bulunduğu il sizin için c veya d bölgesiyse gidersiniz, değilse gidemezsiniz.

eşiniz başka bir bakanlığa bağlıysa yani doktor değil ama devlet memuru ise bu c d bölge durumu göz önünde bulundurulur ki bakanlık sitesinde şehirlerin hangi uzmanlığa göre hangi bölge grubunda olduğunun güncel listesini bulabilirsiniz.eşiniz özel şirkette çalışıyorsa veya kendi işini yapıyorsa son bir yıl sgk pirimi ödemiş olup olmamasına bakılır ve ona göre muamele edilir.

edit: eş durumu özel sektöre yapılmıyormuş artık. bu yanlışımda uyaran (bkz:biserontaksak) hocama saygılarnot: bilgilerde eksik veya minör hatalar olabilir kabataslak böyledir.sonuç olarak uzmanlıkta ya da pratisyen zorunlu hizmetinde eş durumuna başvurulabilir ve en doğru bilgi ilgili mevzuat okunarak ve önceki birkaç dhy ataması eş durumu kabul sonuçları gözden geçirilerek elde edilir.

bugün de faydalı olduk çok şükürdip not: eş durumunu doğudan kurtuluş olarak görenler vardır ki bunlar eğer bekarsa "eş durumu kaldırılsın" naraları atarlar. aynı insana ertesi gün bu hak verilse çatır çatır kullanacaktır oysa ki. evli barklı insanların birlikte yaşama isteklerine saldırı anlaşılabilir değildir. ayrıca sırf eş durumu yapabilmek için sevmediği biriyle evlenecek doktor tanımıyorum.

(bkz:tıbbiyeliye yakıştırılamayan hareketler)
Bilen birilerinin ayrıntılı bir şekilde anlatmasını istediğimiz durum. Bizzat yaşamış ve geçmiş olanlar varsa daha makbule geçer
eş başvurusunda sistem eşinizin görev yaptığı ilçeyı sorguluyor.munhal kadroyu da sadece o ilçeden mı açıyorlar yoksa yakın civardaki ilçelerde olabiliyor mu bilgisi olan bi arkadaş aydınlatırsa sevinirim.şimdiden tşkler
68. dhy de eşi özel sektörde olanların çoğu red cevabı aldı. 69. dhy de tam tersi, eşi özel sektörde çalışanların çoğu kabul edildi. bir umut, taşikardik olarak beklediğim 70. dhy de bakalım ne olucak? Bir de unutmadan ekleyeyim, emin olmamakla beraber eş durumu yapan arkadaşımdan duydugum; eşinin bulunduğu ilçeden 90 km ötesine kadar kadro açabiliyormuş sevgili sağlık bakanlığı.
Ayni anda mezun olan pratisyen eşlerin isminin dhy kurasina ayri ayri katılmasi gercekten cok can sıkıcı.bosuna zaman ve maddi kayip.ohal durumunda bu surecin ivmesi nasil olacak acaba
[http://www.tipfak.com/akdag-doktoru-ozelde-calisan-esinin-yanina-yollamayacagiz/ ~ Güncel durum] bakanlıktan yeni bir açıklama geldi .