eskrim – Tıbbiyeli Sözlük
eskrim, iki katılımcının ince kılıç kullanarak rakibine dokunduğunda puan aldığı olimpik bir spor. modern eskrim geleneksel kılıç silahşörlüğü temelinde 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmıştır. epe, flöre ve kılıç olmak üzere üç dalı vardır ve genelde eskrimciler bu dallardan yalnızca birinde ustalaşmayı seçerler.
bu oyunu çok eskiden izlediğimde birbirine gerçekten kılıcı karınlarına sokuyorlar ve öldüren kazanıyor sanmıştım. sanırım son 5 olimpiyatta da olimpiyatlarda yer almaya başladı.
başlığı açıp kaçtığım başka bir yer(bkz:swh)

8 yıldır épée dalında yapmakta olduğum ve federasyonun birkaç gençler ve büyükler turnuvasına da katıldığım spordur. yanılmıyorsam 1896 atinadan bu yana ilk olimpiyatlardan beri var olan nadir sporlardandır. ayrıca modern pentatlonun beşinden biri epee dalında eskrimdir.

üç dalı vardır:

*épée: bu benim dalım. silahı eski düello kılıçlarından geliştirilmiştir. 110 santimlik silah ve en büyük tasa sahip olan dal. tuş yapmak silahın ucundaki düğme ile rakibe belli bir basınç uygulanması ile mümkündür. hedef alanı bütün vücuttur. maçları yavaş geçer. hızdan çok taktik önemlidir. uzun boy ve uzun kol avantajdır.

*flöre: 105 santimlik silah ve küçük tası ile epee'nin bir minyatürü gibidir. ancak ondan farklıdır. tuş yapmak için yine silahın ucundaki düğme ile basınç uygulamak gerekir. hedef alanı sadece lamé bir yelekle sınırlandırılan göğüs ve karın bölgesidir. strateji kadar hız da önemlidir. kısa boylu ve hızlı olanlar avantajlıdır.

*kılıç ya da sabre: eski süvari kılıcından köken almıştır. tuş yapmak için iki opsiyon vardır: ya silahın yanları ile rakibe vuruş yapmak ya da ucu ile epe ve flörede olduğu gibi tuş yapmak. hedef bölgesi kafa, kollar ve gövdedir. bunda da lamé yelek giyilir. alt ekstremiteler hedef değildir. sabre dalında engarde pozisyonunda ilerlerken epe ve flörenin aksine sol ayak sağın önüne geçirilmesi kuraldışıdır. bu nedenle epe ve flörede yer alan bir atak türü olan ve koşarak atılmaya benzeyen fleş (fleche) adlı hareket sabre dalında yapılamaz. sabre için kısa boy yine avantajdır diyebiliriz.eskrim keyifli bir spordur kısacası.