fatih sultan mehmet – Tıbbiyeli Sözlük
Osmanlı imparatorluğunun 7.padişahı.21 yaşında İstanbul'u fethetmiştir cennet mekan Fatih sultan Mehmet han.detaylar için link falan yok kitap okuyup literatür takip etmek gerek.sadece kitap okumak da yeter.tıp dışında muhakak başka bir alanda da hobi olarak ilgilenmek gerek.`Gazi Yaşargil` Demişti Zaman'ında böyle bi şey.
1453'te İstanbulu fethederek Orta çağı kapatıp yeni çağı açmış osmanlı padişahıdır.Ha bu arada trabzonu da 1461'de yine fatih fethetmiş böylece anadoluyu rum devleti-free hale getirmiştir.

Karadenizin bir türk gölü olması yine fatih zamanındadır. (Denizin etrafındaki tüm toprakları alınca göl demek de biraz şey ama neyse öyle denegelmiş sonuçta)

Ölümü, ortodokslara yaptığını bize de yapar mı diye titreyerek bekleyen katolik avrupasında bayram ilan edilmiş, kiliseler 6 gün boyunca çan çalmıştır.Son derece zeki bir adam olup 6 dil konuşabilir. Devlet işlerinde gizliliğe çok önem verir. Kardeş katli vaciptir de demeseydi iyiydi be. yani en azından vacip demeyeydi de el mahkumsa yapıverin napalım deseydi keşke. Ama işte napcaksın çaresiz kaldıysa demek ki.. bunlar da hep "taht oyunları".
Osmanlı Devletinin sanata saygısı en fazla olan padişahı. Dönemin ünlü ressamı bellini ye portresini çizdirmesi gerçekten önemlidir.
Devlet için kendi kardeşlerini öldürmeyi öngören kanunu çıkartmıştır.

Ne bu devir ne başka devir insan beşikteki bebeğin öldürülmesine bir kılıf bulamaz.

Ama ne var ki islama göre bu uygundur(muş)

(bkz:kardeş katli)
Fatih'in babası ikinci murad devlet işlerinden elini çektikten sonra oğlunu tahta geçirtip kendisi istirahata çekilmişti. fakat tahtın başına çocuk yaşta birinin geçtiğini öğrenen düşmanlar osmanlı devletine tekrar saldırma planları yapınca fatih sultan mehmet babasına aynen şöyle demişti:"eğer hala padişahsan gel ordunun başına geç, yok eğer ben padişahsam sana emrediyorum gel ordunun başına geç."Bunun üzerine babası durur mu hiç, yapıştırmış cevabı"Evet padişah benim ve sana emrediyorum ordunun başına geç"
"Mehmed hem dindar hem de acımasızdır, hırslı ve gaddardır. Oluk oluk kan akıtmaktadır. Caesar'ı ve Romalıların yaşam öykülerini Latince özgün metinlerden okuyabilen bir bilim adamı ve sanatseverdir de. Baygın bakışlı, zarif gözlü ve papağan burunlu bu adam, yorgunluk bilmez bir işçi, yaman bir asker ve başarılı bir diplomattır. Kişiliğinde gözlemlenen ve insanı dehşete düşüren bütün bu özellikleriyle, atalarının olduğu gibi onun da tek bir amacı vardı. Türklerin askeri üstünlüğünü ve başarısını Avrupa'ya ilk defa kabul ettirmiş olan büyükbabası Bayezid'den ve babası Murad'dan daha başarılı olmak ve Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarını daha da genişletmektir."

Stefan Zweig - İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar
istanbul'u fetheden türk padişah. mehmedisani, bir rönesans hükümdarı.
bunun dışında döneminde mora, sinop, trabzon, bosna, arnavutluk, bazı ege adaları da zaman zaman savaşla bazen de diplomasi yoluyla alınmıştır.
pek çok dil bilen entelektüel bir padişahtı.

dönemine göre şu bakımdan gerekeni yapmıştır: türk imparatorluğu her yönden sıkıştırılıyor, bir yandan arnavutlar, macarlar, eflak, bizans, venedik diğer yandan akkoyunlu uzun hasan tehdit oluyordu. dolayısıyla yaptığı fetihler hırs ve açgözlülük sonucu değil de daha çok gereklilik haline gelmişti.
şu açıdan bakarsak
doğu roma'nın balkanlar ve yakındoğuda erimesi sonucu oluşan güç vakumunu osmanlılar isteyerek veya istemeyerek doldurmuşlardır. dolayısıyla osmanlı ailesi türk-müslüman bir doğu roma'yı kurmuş oldu. bir bakıma roma yıkılmadı ve osmanlı hanedanı altında devam etti. zaten fatih'in kendini "cæsar" ilan etmesi bunun göstergesidir.

yaşadığı ortaçağda avrupa'da insanlar birbirlerini kesip biçiyor, cadı diye yakıyorlardı. (şimdiki ortadoğu-arap dünyası gibi) hatta dracula önüne geleni kazığa oturtuyordu. dolayısıyla fatih devrindeki brütal güç kullanmalara dönemin şartları çerçevesinde normal denebilir.

bilime de önem vermiştir. pek çok antik kaynağı türkçe'ye çevirtmiştir.
imrozlu kritovulos'un 1451-1467 arasındaki devri anlattığı bir eseri mevcuttur.