felsefeye başlangıç için öneriler

felsefeye ilgi duyup yaz tatilinde bir şeyler okumak isteyen, sözlük yazarlarının tavsiyelerine ihtiyacı olan yazar başlığıdır. aydınlatırsanız seviniriz efendim.
mesela iki ay süreyle çıkarılan düşünbil gibi felsefe dergileri takip edilebilir.
(bkz: platon kolunda bir ornitorenkle bara girer)
(bkz: nietzsche öldü bir hipopotam olarak yeniden doğdu)
bir iki çatlak filozofun kaleme aldığı felsefeyi teolojiyi ve psikolojiyi mizah ile anlatan vakti zamanında büyük rağbet görmüş kitaplardır ayrıca içerisinde insanı kahkahalarla boğarken düşündüren arada ortamlarda anlatabileceğin birçok kaliteli fıkra ve ince espri barındıyor mutlaka tavsiye ederim..
"felsefenin başlangıç ilkeleri" idealizm ve materyalizme kısaca değinir. sonra uzun uzun diyalektik materyalizmi anlatır.

"sofienin dünyası" bir felsefe öğretmeni tarafından kaleme alınmıştır. felsefedeki tüm temel kavramları bulabileceğiniz bir romandır.

(ebkz: #55739) ek olarak "aristoteles ile bir karıncayiyen washingtona gider." eğlencelik eserlerdir.
kesinlikle ve kesinlikle aylak kitap'ın ilgili serisi, platon, g. politzer ya da gaarder ile başlanmaması gerekendir. "öneri" altında ismi geçen ilgili kitaplar argümantatif felsefeden uzak, ya üslûbu itibariyle introductiona uygun değil ya da "felsefe" kitabı altında masal anlatan kitaplardır.
oku diyeceğim ama kitap değil. etrafında olan bitenler üzerinde düşünmeye başla. yaşadıklarını okumaya çalış. düşünmeyi öğren. her şey üzerinde düşünmeye çalış. bir ağaca bakarak bir şeyler düşün. şiir oku, yaz. düşünmeyi ve okumayı öğrenmeden felsefi kitaplar okumak bence doğru değil. o kitaplar nasıl yazıldı zaten?
sene olmuş 2017...
felsefe biteli bir kaç yüz yıl oldu.. insanlar kafalarına takılan soruları deneylerle, simulasyonlarla, istatistik gibi yöntemlerle çözmeye çalışıyor..

felsefe tarihini sophie'nin dünyası çok iyi anlatıyor bence...
sofie'nin dünyası'nı şiddetle öneririm. felsefe ve felsefe tarihine giriş için mükemmel bir kitap
'filozof olmayanlar için felsefeye giriş' kitabı var louis althusser'in.materyalist felsefenin temelerini ve tarihini anlattığı,dilini pek beğenmediğim kitap.başlangıç olabilir.

'yürümenin felsefesi' var bi de, başlangıç gibi değil ama yürüme eğleminin her yönüyle felsefesi yapılmış, dili naif,eğlenceli bir kitap.

https://www.youtube.com/channel/UCK_ZTcI31cX_LkCwcn3uBQw şöyle bir kanal var, arada dinlemek güzel olabilir
sofie’nin dünyası. lisedeki matematik hocamın tavsiye ettiği kitap. güzel kitaptır , yavaş yavaş okursanız sıkılmazsınız, tekrar okumak bile istersiniz.
ahmet cevizci'nin kitabı da bu konuda yardımcı olacaktır.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim