hastaların çoğu kadındır ,

romatologların en korktuğu hasta tipleridirler.
koronavirüs salgını döneminde hastanelerin kapalı kalması ve birden açılması, insanların birden işlerini kaybetmesi ve eve tıkılı kalması gibi sebeplerden sıklığının arttığını düşündüğüm hastalık. Ya da aile hekimleri tarafından yanlış yönlendiriliyor hastalar.Üç aydan uzun süredir bir çok vücut bölgesinde ağrı tarifleyen, başka organik patokoji düşündürmeyen, hassas noktalarda muayenelerin anlamlı olduğu hastalarda düşünülür.Normalde ayda ya da iki ayda bir poliklinikte denk geldiğim hasta grubu olsa da bu son iki günde üç tane hasta geldi ve hastalar aile hekimleri tarafından ortopediye yönlendirilmiş.Gerçekten stres ile ilişkili hastalık ama bu hastalarla konuşmak beni çok üzer.. hassas noktaları pozitif gelen her hastaya sorarım ne derdin var da stres seni böyle yaptı diye..

Derler ki beş ay önce kocam öldü,

Kocam 2 yıldır çalışmıyor, evde tüm işleri ben yapıyorum, oğlum da iş bulamıyor... herkes dertli...

Eskiden prozac yazardım bu dertli kadınlara, gerçekten rahatlarlardı ama artık bir aydan fazla süre antidepresan yazamıyoruz diye bir şey çıktı. Bu nedenle hastaları psikiyatriye de yönlendirmeyi unutmayın..
görünce kötü hissettim. romatolog/dahiliye uzmanı arkadaşlara saygım sonsuzdur. ancak ben hep fibromiyalji tanısında zorlanırdım. çok zor anlayabilmişimdir. biraz garip gelebilir ama alanımla alakalı olmadığı için mutluyum sanırım. psikiyatriye yönlendirme konusunda kesinlikle katılıyorum. geçmiş olsunu gerçekten hak eden bir hastalıktır.