galata kulesi – Tıbbiyeli Sözlük
Yıllardır istanbul'da yaşamama rağmen bir türlü çıkmak nasip olmayan kule. Meğer rivayeti varmış. Eski sevgilimle dibinde dolaşıp dolaşıp içeri girmek istememizin sebebini şimdi daha iyi anlıyorum.
30 gündür istanbul'dayım ama hala güzel bir fotoğrafını çekemediğim, mükemmel olduğunu düşündüğüm bir yapıt.
aynı zamanda ümit yaşar oğuzcan'ın - galata kulesi'nden atlayarak intihar eden büyük oğlu - vedat oğuzcan için yazdığı şiirin ismidir.
bir rivayete göre galata kulesinin terasına kimle çıkarsan onunla evlenirmişsin. henüz deneyemedim. doğduğumdan beri istanbul da yaşıyorum daha doğru düzgün gezemedim. ne halta yaşıyorum bilmiyorum
eminönü taraflarında yürürken bir amca durdurup, galata kulesini ve hemen önünde duran küçük [http://hizliresim.com/VEXEYn ~ kuleyi] göstermişti, bilgi vereceğini zannedip dikkat kesilmiştim, daha sonra amca:"galata kulesi ikidir,

öndeki arkadakinin sikidir."deyip uzaklaşmıştı.
Taksime geliyorsun meydanı heykeli geziyorsun. İstiklale kaptırıyorsun. Cadde boyunca sokak sanatçılarını dinleyerek, kiliselerin resimlerini çekerek, bu güzel kapı gs lisesininmiş diyerek galata kulesine geliyorsunuz. Kulenin alttan üstten fotolarını çekip, tepesine çıkıp, helikopter simülasyonuna binip kuleden iniyorsunuz. Ardından salt galataya gidip vay be kütüphaneye bak diyor sonrasında Karaköy galata köprüsü Eminönü derken bu kısa ve tatlı gezintiyi bitiriyorsunuz. Gücünüz varsa sultan ahmete beyazıta da yardırabilirsiniz. Ama günler çuvala mı girdi geliriz yine.
Nedense Çok görmek istediğim, hakkında birçok şey okuduğum,düşündüğüm yapıtları görünce hayal kırıklığına uğruyorum.galata da bunlardan biri.tabiki cok güzel bi eser,fakat benim düşlediğim çok daha iyiydi.bir miktar üzmüştü haliyle fakat hala severim,gitmek isterim.