Benim kullandığım tek arabada 5. vitesin gerisinde idi. En güzeli. Yaşasın manuel vites.
Geri vitesin tanımını yaptığım ilk giri nedense silinmiş. Vites bu vites r geri ştrs berelerde bulunduğunu yazdım. Vites korkulacak bir şey değil? Kurallara uygun. 5'in ters yönünde, sağ geridedir geri vites. Bu girim silinince de vites aslında sakıncalıymış aga dedim.
kaçmak anlamında kullanılıyor ancak bu bakış açısına hiç katılmıyorum. iletişimde çok önemli bir hamledir, gereklidir. kişiyle anlaşamadığınız konuda sonucun tatlıya bağlanmayacağını anlayınca onun haklı olduğuna yönelik söylemlerde bulunulur, karşı taraf yumuşatılır. sonrasında fikir savunulacaksa tekrar savunulur. böylece aslında geri vites hamlesi yapan kişi, fikrinin kabul edilmesine zemin hazırlar. çünkü karşı taraf fikrine değer verildiğini anlar ve sizi dinlemeye başlar. hekim hasta ilişkisinde önemli bir manevradır yapılması tavsiye edilir.
Hayat kurtarır. Hem soyut hem somut anlamda.

Hem park sensörü devreye girer, gördüğün göremediğin her şeyi farkedersin. Hem soyut hem somut anlamda.
adana, çukurova ve çevresinde arabanın geri vitese alınmasından bahsederken insanlar "vitesi anaryaya al" derler. yerel bir kelimedir, büyükler der, fazla yerde duyamazsınız. "anarya" kelimesi ise kurtuluş savaşında bu toprakları terk eden fransızlardaki "geri" anlamına gelen "an arriére" kelimesinden türetilmiştir.
yokuşta arabayı park ederken geriye aldım sanıp yüklendim gaza. çok pis geçirdim öndeki arabaya. bütün sokak şok hahahah. neyse bizde geri vites olmaz...
Motorlarda olmadığına şaşırdığım vites tipi. 300 kiloluk motoru geri geri götürmek için ayaklarından güç alıyor insanlar. Koskoca motor üreticileri bunu niye yapmaz hala anlamıyorum.