güney kore

asya'da yer alan başkenti `seul` olan devlet. halkı genel görünümleri itibariyle tipik asyalılardır.
ikinci dünya savaşı zamanında japonlardan çok çekmiştir bu koreliler. ki bu günlerde bile japonlardan pek hoşlanmadıkları bilinir. bilmeyenler icin : `comfort women`
daha sonra da (1950lerde) `kuzey kore` yle güney kore kavgaya tutustu. sınır hatları hala dünyadaki en sıcak bölgelerdendir deniyor ama ben bu kısımdan emin değilim. orta doğu varken ne kadar "en sıcak" falan olabilir?
günümüze bakacak olursak ise kore mucizesi diyebileceğimiz bir durumla karşı karşıyayız. kore mucizesi ulusal birliğini bu kadar geç tamamlayan bir devlet şu anda asyanın en güçlü ekonomilerinden birisi ve bütün dünyaya teknoloji satmakta.
bir de kore dizileri kdrama ve kore müziği kpop diye bir gerçek var ki bütün dünyada çılgınca fanları olan bir sektör.benim izlediğimde erkek mi kız mı olduğunu ayırt edemediğim oyuncular alışık olmadığımdan bugün dünyada büyük hayran kitleletine sahip.
korenin bu denli gelişmesinde temel dinamiğin kadınlar olduğu söyleniyor. balıkçılıktan çiçekçiliğe her meslekte kadınlar da en az erkekler kadar söz sahibiler. ülkenin ar-ge çalışmalarına ciddi bütçeler ayırması da çok önemli tabi ki.
dizileriyle dunya dizilerine yon veren ulke. ne zaman senaryosu bi acaip sacmalamayan turk dizisi gorsem bu kesin kore cakmasidir diyip hakli cikmak :( ayrica erkekleri kizlardan daha bakimli, sasirmamak elde degil.

içerik kuralları - iletişim