güney kore – Tıbbiyeli Sözlük
Asya'da yer alan başkenti `seul` olan devlet. halkı genel görünümleri itibariyle tipik asyalılardır.

İkinci dünya savaşı zamanında Japonlardan çok çekmiştir bu koreliler. Ki bu günlerde bile japonlardan pek hoşlanmadıkları bilinir. Bilmeyenler icin : `comfort women`

Daha sonra da (1950lerde) `kuzey kore` yle güney kore kavgaya tutustu. Sınır hatları hala dünyadaki en sıcak bölgelerdendir deniyor ama ben bu kısımdan emin değilim. Orta doğu varken ne kadar "en sıcak" falan olabilir?

Günümüze bakacak olursak ise kore mucizesi diyebileceğimiz bir durumla karşı karşıyayız. kore mucizesi ulusal birliğini bu kadar geç tamamlayan bir devlet şu anda asyanın en güçlü ekonomilerinden birisi ve bütün dünyaya teknoloji satmakta.

Bir de kore dizileri kdrama ve kore müziği kpop diye bir gerçek var ki bütün dünyada çılgınca fanları olan bir sektör.benim İzlediğimde erkek mi kız mı olduğunu ayırt edemediğim oyuncular alışık olmadığımdan bugün dünyada büyük hayran kitleletine sahip.

Korenin bu denli gelişmesinde temel dinamiğin kadınlar olduğu söyleniyor. Balıkçılıktan çiçekçiliğe her meslekte kadınlar da en az erkekler kadar söz sahibiler. Ülkenin ar-ge çalışmalarına ciddi bütçeler ayırması da çok önemli tabi ki.
Dizileriyle dunya dizilerine yon veren ulke. Ne zaman senaryosu bi acaip sacmalamayan turk dizisi gorsem bu kesin kore cakmasidir diyip hakli cikmak :( ayrica erkekleri kizlardan daha bakimli, sasirmamak elde degil.
Kendi dillerinde adı 한국 (hangug) olan, bana göre amerika himaye ve mandası altında gelişen, ülkelerinde bir zamanlar komünizme karşı ciddi beyin yıkaması yapan, kuzey kore ve japonya'yı sevmeyen, çalışkan saygılı insanlardan oluşan bir yarım ada ülkesi. Bu tatlı ülkenin insanlarına 'kardeş ülke neresi' diye sorulduğunda bir kısmı 1950 yılındaki kore savaşında koreye yardım eden Amerika diyor diğer bir kısmı ise Türkiye diyor. Gençlerinde inanılmaz bir Amerika hayranlığı var zaten bir çoğu ya eğitimini orada almış ya askerliğini orada yapmış. Başkenti Seoul dünyanın en pahalı ve gelişmiş şehirlerinden birisi. Ekonomik açıdan yaşaması zor ayrıca havası çin yüzünden çok tozlu bu yüzden insanlar yüzlerine maske geçirip geziyorlar.

Yemek kültürleriyse bizim alıştığımızdan oldukça farklı. Çoğunlukla deniz ürünleri ve domuz tüketiyorlar genelde de çiğ seviyorlar deniz ürünlerini. Suşi çakması dışı 'kim' dedikleri yosun, içi 'bap' dedikleri pirinç lapası sarması kimbap ve marul lahana turşusu kimçi en ünlü yiyecekleri arasında. Benim en merak ettiğimse canlı canlı (buradaki kasıt pişmemiş demek) yedikleri kıpraşıp duran o bebek ahtapotun tadı (muhakkak olmazsa olmaz soya sosuyla güzel gidiyordur) . Hayatımda 1 kere ahtapot yedim o da haşlanmıştı ve bir mezenin içindeydi bir şey anlayamadım yani.Aslında yazılacak daha bir sürü şey var ama ben üşengecim. Artık ne avrupa ne de amerika ilgimi çekmiyor. Rotamı asyaya çevirdim hem kariyer hem turistik açıdan. Bence avrupadan daha köklü ve medeni bir coğrafya. İnsanlardaki bu Avrupa Amerika sevdasını anlayamıyorum. Kendi hocalarımdaki onlara karşı olan medeniyet sevgisini de anlayamıyorum. Adamlar bildiğin sömürgeci bunu birde süsleyip bize medeniyet gibi satıyorlar ya kafayı yiyeceğim.İşin garibi kendilerinden daha gelişmiş bir topluluk olan japonlar bile hayran yok böyle bir şey. Bolluk içinde herkes paylaşır herkes sakin olur medeni olur. Bizim ülkemizdeki sıkıntı bununla alakalı değil bence iletişimsizlikle alakalı. Kimse karşısındakini dinlemediği için sürekli kargaşa var. Şu ana kadar hayatımda tanıdığım bir çok türkiyeli cömert ve paylaşımcıydı tek sıkıntıları her şeyi onlar biliyordu bu yüzden dinlemiyorlardı. Bunun gelecek nesillerimize yapacağımız sağlam bir eğitimle aşılacağına inancım tam. Ülkemi seviyorum. Ülkemin insanlarını anlamaya çalışıyorum ve pek yakında bir çoğunu seveceğim. <3
Ah benim Güney Kore’m
Bu saçma ülke ve insanlarının Amerikan ve İngiliz özentisi olduğuna Adım kadar Eminim bi Bilgi yarışmasında soru geldi işte dilleri İngilizceye tam dönsün diye bir ameliyat yapılıyormuş hangi ülkedir bu ülke tarzlı bir soru

Şıklarda çeldirici olarak Hindistan var 3kişiydi grubumuz anlaşamadık tuttuk Hindistan’ı işaretledik 10 puanlık bir soruydu yanlış yaptık 5 puan geride kalarak ikinci olduk.Seni hep kötü hatırlayacağım Güney Kore
cCc Kuzey Kore cCc