half life – Tıbbiyeli Sözlük
Valve Software tarafından geliştirilen ve Sierra Studios tarafından 19 Kasım 1998'de Microsoft Windows işletim sistemi için dağıtılmaya başlanan, birinci şahıs nişancı türünde bir aksiyon oyunudur.

Gordon freeman'ın atom fiziğine profesörlüğe de lanet olsun demesinden sonra itlik hergelelik işleriyle uğraşmasıyla ilgili bir kurguya sahip oyundur.deney yanlış gitmiştir ve olaylar gelişir.
Baştaki o trenimsi kısmının sanki hiç bitmicek havası vermesi unutulacak gibi deil

Hele şu kafaya yerleşen yaratıklar ağlıcam şimdi
1997 yapımı ve 1998 yılında ilgisayarlarda oynamaya başladığımız muhteşem oyun... çocukken bitirememiştim ben bunu. bu nedenle aldım, indirdim , oynadım ve bitirdim. güzel oyundur.(bkz:bilgisayar oyunu)

(bkz:fps)
başlangıç jeneriğindeki tek gözünde vana olan adam ile akıllara kazınan döneminin efsanesi oyun. çoklu oyuncu modunu internet kafe çağında (10-15 yıl önce) o dönemin tüm çocukları oynamıştır.

oyunun hikaye modunda ilk bölümde metro yolculuğundan sonraki laboratuvarda bilim adamlarının yanına gidip e'ye basınca komik bir şekilde "şu an çok meşgulüm" "lütfen beni rahat bırak" derler. biraz daha keşfedince kola makinesi, mikrodalga fırın ve tuvalet kapısı (içeridekini rahatsız etmek için tıklatabiliyorsunuz) gibi başka etkileşebilecek nesneler de vardır.