halk sağlığı – Tıbbiyeli Sözlük
bir hocamızın, istatistik ve su klorlama işleri vardı istatistiği ayırdılar şimdi sadece su klorluyorlar diye anlattığı ama şok olarak yan dallarının bile varlığını duyduğum anabilim dalı. heryerde kolay değildir. akşam 8'den önce evine gidemeyen asistanlar olduğu gibi, tüm gün yatışlardan yatışları beğenip dekübit olmamak tek hedefi olan asistanları da vardır.

öğrenciliği de aynı. kimi hocası bal kaymaktır kimisi intörnlüğü dar eder.
Halkın sağlığı için öğrencinin ruh sağlığını bozan ders. Bi bölümün tüm hocaları mı gıcık olur beni mi buluyolar yoksa? İnternken sevilir, tus çalışacak vakit vardır
bir halk sağlığı hocasıyla aramda geçen diyalog-nereye yönelmek istiyorsun sen ileride?

+genel cerrahi hocam

-senin ellerin titriyor senden cerrah merrah olmaz boşuna kontenjan yeme nasılsa ayrılmak zorunda kalacaksın

+o zaman halk sağlığından devam ederiz hocam

-????!!!?!?!!?! -muhtemelen kafadan geçen sinli kaflı ifadeler- ???!?!?!?! (suratı kıpkırmızı)sınavı yapan hoca muhtemelen iyi kalpli bir hanımefendi olduğundan ve pek agresif birisine benzemediğinden sadece "bu odada işin bu kadar, çıkabilirsin" dedi. ben de zaten utancımdan bir şey diyemedim ve çıktım. neyse ki kırdığım potun bana zararı çok büyük olmadı 20 üzerinden 14 puan alarak sınavı geçtim. işin garibi laf sokma maksadı taşımadan öylesine kurduğum cümlenin anlamını ben bile hoca afalladıktan sonra çözdüm.
Herkesin birbirini ne kadar önemli bir alan olduğu konusunda ikna etmeye çalıştığı ama aslında bommmboş olan bir alan. Aşı takvimi, sağlık altyapısı zart zurt e tamam bunlar önemli ama nedir bu biz olmazsak siz olmazsınız tutumu? "Aslında Tıbbın en önemli bölümü" havası. Dersleri de aynı şekilde. Zaten kapasitesi, analiz yeteneği olan insanlarız hoca gelip "sağlıklı toplum, sağlıklı birey" vurgusunu 45 dk boyunca anlatmasa bunu hiç öğrenemeyecek insanlar mıyız? Bunları derslere koyarak mı doktorlara farkındalık veriliyor? Nüfus planlamasını, hız formüllerini öğretirsin tamam ama tüm ders boyunca nüfusun yaşlanmasının sebebinin ölümlerin azalması olduğunu anlatıp bu dersi almasak olayları yorumlayamacakmışız gibi bize aptal muamelesi yapılmasına anlam veremiyorum.