Tıbbiyeli Radyo Yayında!

ilaç mümessili

camiamızla özdeşleşmiş, ilaçların tanıtımı yapan kişi.

dışarıdan çok özenilen bir meslek gibi olsa da birkaç büyük firma hariç yapılması oldukça zor ve kazancı da düşük olan meslektir. ilaç firmaları tarafından her sene artırılan oldukça yüksek kotalar nedeniyle prim almaları bile oldukça güçtür.

kendi adıma çarkın dişlilerinden biri olduklarına inanıyorum. mesailerinin çoğunu yollarda harcayıp, her an işten çıkarılma stresi ile karşı karşıya kalıyorlar. işten çıkarmalar nedeniyle çıkarılan bölge komşu illerdeki mümessillere verilerek iş yükleri gittikçe artırılıyor. eczacısından, kalfasına, çırağından, depocusuna tabi ki doktor da dâhil olmak üzere çeşitli beklentileri olmakta. reçetesini çıkartsa bile mal fazlası olayından dolayı eczaneler sorun çıkartıyor.

velhasılkelam meşakkatli iş.
hastanelerde çok şık giyimli birini görürseniz o insan kesin ilaç mümessilidir. genelde vücutları da düzgün olur. bir de hocalara askerlik arkadaşıymış gibi samimi davranmaya çalışırlar. evet adamlar ekmek paralarının peşinde ama yine de itici duruyor.
genelde şık ve presentable olan olup kimisinin doktorlara kongre kimisinin kitap desteği sağladığı ilaçları az da olsa hatırlatan insanlar.
sadece profesyonel pazarlamacılar. olay, ilaçtı, sağlıktı değil.
gelip asistanlara 10 tane kalem veriyorlar, bize çıkarıp bir kalem veremiyorlar. altı üstü poliklinikte, acilde 3 kişiyiz.
asistan abi de ne yapacaksınız siz kalemi diyip gitti. bu kalem konusunda çok hassasım. lütfen stajyer ve intornlerle kalemlerinizi paylaşın. swh
küçükken enişteme verdikleri ajanda kalem defter gibi minnoş şeyler bana teslim edildiğinden kalbimi pır pır ettiren meslek grubudur. hala...

içerik kuralları - iletişim