özel okulların uluslararası tıp diye öğrenciye sattıkları bölümdür.
Puanları da yüksek oluyordu galiba.açıkçası okumak isterdim İngilizce.katkısı fazla belki biraz zor oluyordur bilemem ama bir lisan bir insan iki lisan iki insan
tarzanca konuşan hocalara sahip fakültelerde eğreti duran hadise. tabii ki ingilizce literatür tarama vb. konualarda size muazzam katkı sağlar ingilizce tıp okumak. ancak slaytın dışına çıkınca konuşamayan hocalar olunca da komik duruyor gelin kabul edelim. ingilizce soru soran öğrenciye ingilizce cevap veremeyen hoca gördü bu gözler. gramer kasıp da yds'de 70 ve üstü alıp ingilizce tıp fakültelerinde hoca olmak hiçbir şey ifade etmiyor ne yazık ki. bu iş adam gibi yapılacaksa spontan konuşabilme yeteneğinin geliştirilmesi şart.not: elbette ingiliz kraliyet ailesi mensubu gibi konuşan hocalar da yok değil. onların da haklarını yemeyelim şimdi. yine de istisnalar kaideyi bozmuyor ne yazık ki.
Türkiye'de ise tercih edilmemesi gerekendir. Process olmuş sana proçes replication olmuş sana replikasyon. Temel kavramlar neredeyse tamamen Türkçe okunuştan ibaret. Lisede Almanca eğitim aldım ve hiçbir eğitim anadilde olanın yerini tutmaz. İngilizcenizi kendiniz geliştirebilirsiniz fakat usta-çırak ilişkisi olan bir meslekte anadil daha önemli zannımca.
türkiye koşulları için bir anadolu gencini ele alarak konuşursak bilim insanı ve akademisyen çıkacaklar için olması gereken; alelâde hekim olacaklar içinse uzak durulması gerekendir.
Belli bi süreden sonra tek sıkıntı ders çalışmak uzun suruyo ama onun dışında sanmıyorum fazla abartilmasi gerektiğini ... Avantajı illa lazım olur ingilizceden kaçmaya lüzum yok kendimizi de kandirmayalim zorunlu olmadığı sürece kursla İngilizce yürümez .. yeni gelen bi insana tavsiye de edebilirim rahatlıkla ...