Gereken saygıyı öğrencilerden göremiyorlar.ne olaylara şahit oldum ki çoğu tıp öğrencisi şahit olmuştur bunlara.kadavranın böbreğini throxa 3'lük atar gibi atanları gördü bu gözler.şakanı yapacaksan maketle yap.orda öğrenmen amaçlı orada bulunuyorlar.öğrenme işlemini tamamla saygını sun en önemlisi bulduğun ve bulmak istediğin gibi bırak,gerekirse yerine kaldır.bu konuda cidden çok hassasım sözlük.kadavra sıkıntısı zaten ortada bir de elimizdekilerin kıymetini bilemiyoruz.

(bkz:Ahmet sınav) hoca bir dersinde anlatmıştı.amerikada bulunduğu dönemlerde kadavralar dönem başı öğrencilerle açılmaya başlanır dönem sonunda diseksiyon tamamlanır,öğrenciler kendileri görerek öğrenirler ve dönem sonunda bir merasimle defin işlemleri yapılırmış.herkes kendi inancına göre bir takım ritüelleri yerine getirir,dua eder,şükranlarını sunarmış.

Bizlerde bu bilinç fazlasıyla olmalı.bol bir şey değil ve şartlar ortada.lütfen daha hassas daha dikkatli davranalım,bizden sonra gelenlere de bu bilinci aşılamaya çalışalım.
Ülkemizde sürekli olarak bağışı yapılmadığından bir kısmı yurtdışından ihraç edilen bilime adanmış bedenler. Pekçok yabancı menşeili şirket bunun için özel kurumlar kurmuş, öldükten sonra düzenlenecek seremoniden aileye gönderilecek çelenge ve teşekkür belgesine kadar bütün masrafları üstlenerek bağış bilincini aşılamaya devam etmektedir.Otobüste ben öldükten sonra kadavra olmak istiyorum nereye başvurabilirim diyen kadının yüzüne şaşkın şaşkın bakıp üniversite hastanemize yönlendirdikten sonra böyle bir bilincimiz olmadığının farkına vardım.
Okul sonrası bir etkinlikte tanışma inceleme fırsatı bulduğum bilime adanmış beden. İlk hisler heyecan oluyor çoğu zaman. Üzerinden çok zaman geçmiş, kullanılmış bir kadavra ise çok sıkıntı yaratmiyor fakat daha taze ise biraz daha ürperti oluyor. Empati yapmanın kolaylığından olsa gerek. Okul sonrası demiştim, asistanlar olmayınca havuza yatırmak da biz öğrencilere düşmüştü. En keyif aldığım zamanlardan olabilir.
tıp fakültesinin ilk iki yılında çok merak edilen sonrasında ise adı bile geçmeyen eğitim materyali.içinde saklandığı formaldehit solüsyonu nedeniyle iğrenç kokar. hala adını görünce bile o pis kokuyu hissediyorum. en ilginç olanı da farklı tıp fakültesi öğrencilerinin kadavra sayısı ve kalitesi ile sidik yarıştırmasıdır.
Tıp okuyorum diyen öğrenciye görüp görmediği muhakkak sorulan eğitim amaçlı kullanılan beden.
Anatomi hocamızın "eskiden imamlar bizi arardı, hocam sahipsiz ceset var gelin alın derdi, gece gider arabayla alır laboratuvara getirirdik, şimdi öyle mi, bulamıyoruz bi tane bile." şeklinde bahsederek beni bir miktar ürküten, eğitim amacıyla kullanılan cansız beden.
2008 abd yapımı film.

[http://www.sinemalar.com/film/8423/kadavra ~ merak edenler için]