kelebeğin rüyası – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
2013 yapımı `yılmaz erdoğan` ın yazıp yönettiği ve de oynadığı filmdir.

Fragmanlarının yayınladığı dönem görüntüler olsun konu olsun o kadar hoşuma gitmişti ki vizyona girişini iple çekmiş , çıktığı gün de tek başıma gidip izlemiştim.

Bir dönem filmidir kelebeğin rüyası , hikaye 2. Dünya savasi türkiye'sinde zonguldak'ta geçmektedir.

2 genç şairin hikayesi anlatılır ; `rüştü onur` ve `muzaffer tayyip uslu`.

`halk sağlığı` ndan ögrendiğim bilgiyi de film sayesinde tazeledim zira o donemin vebası verem hastasıdır her iki şair de.

Filmin sahneleri o kadar güzeldir ki sahne geçişlerinde `kız kulesi`nden başka bir şey kullanmayı bilmeyen türk film endüstrisinde , filmin türkiye'de yapıldığına inanmayabilirsiniz.

Bir de filmde bir siz geçiyor , şiirin o iki şairin hayatında neler ifade ettiğini gösteriyor:

"Kız şiirden anlıyorsa beni seçer. Anlamıyorsa zaten senin olsun."
İzlerken Belçim bilgin hakkında bişeyler düşünmüştüm ama şimdi hatırlamıyorum bile. Evet belli ki film beni bayağı etkilemiş.
oyuncu kadrosunda kıvanç tatlıtuğ, mert fırat, belçim bilgin ve farah zeynep abdullah'ın yer aldığı çok kıymetli film. bu film için kıvanç tatlıtuğ 7 kilo vermişti. filmin adını duyduğumda hala aklıma o hastalıklı görüntüsü gelir.
Genel olarak zonguldak ta çekilmiş film geçmiş temasını güzel anlatan bazı sahnelerinin çok çarpıcı gerçeklikle çekilmiş olması da ayrı bir güzel yapmıştır filmi
1983 doğumlu Belçim bilginin, yönetmenin eşi kontenjanından başrolü kaptığı, liseli bir genç kızı oyna(yama)dığı film.
Filmi lisedeyken izlemiştim şiirleri duvara yazdıkları sahne beni çok etkilemişti. İnsana çok duygu dolu anlar yaşatan bi filmdi ki çoğu insan ağlayarak çıkmıştı
Özellikle heybeliada senatoryumunda çekilen sahnelerde veremle mücadeledeki dönem uygulamalarını güzel betimlediğini düşündüğüm sinema filmidir.