kiralık aşk – Tıbbiyeli Sözlük
Türk dizi endüstrisinde şöyle bir klasik vardır her kanal aynı dönemde aynı tip dizileri yayınlar.

Mesela hatırlarsınız bir ara doğu anadolu temalı diziler vardı ki en popüleri `sıla` idi ; bu dizilerde töre cinayeti , berdel , aşiret ağasının acayip okumuş kültürlü centilmen oğlu , istanbullu gelin gibi temalar işlenir.

Bir ara karadeniz dizileri vardı mesela her kanalda sürekli uy uşak haçan da diye konuşan bir tip olurdu.

Neyse bu kadar örnek yeter.şimdi de sürekli kendı kendine konuşan , sakar , aslında bir iş bilmeyen ama sivri dilliliğiyle ve tabi ki güzelliğiyle (patronun sevgilisi kontenjanından) iş hayatında bir yerlere gelen (kısaca salak ama sevimli) kızların bulunduğu diziler türedi.

Bunlardan en popüleri kiralik aşk ama aynı konuyu işleyen her kanalda en az bir dizi bulabilirsiniz.

(bkz:hayatımın aşkı)

(bkz:aşk laftan anlamaz)

Böyle dizilerin bu kadar popüler olması beni gercekten korkutuyor , üzüyor.

Zekamızla dalga geçen bu diziler umarım azalarak biterler.
ve her yıl adı ve oyuncuları değiştirilerek tekrar sunulan aynı dizilerin aynı heyecanla izlenmesi de ayrı üzücü. yahu inanır mısınız bir gün kitapçıdayım, rafta kitap ararken yanımdakine kulak misafiri oldum ve cümle aynen şu "aa aynur baksanaa aşk-ı memnu'nun kitabı da çıkmış inanmıyoruum." evet maalesef bunu duydum.
`o ona o ona oda öbürüne derken hepsi birbirine` formatına bağlı saçma sapan dizilerden biri.
zengin oğlan fakir kiz ikilemesinin oldugu, bati ozentisi dizilerimizden biri. yeni taklitlere de yol açmış belli ki.
bunun muadili (bkz:no: 309) olan, zengin kocaya özendiren gerizekalı bir dizi; onunla aynı gün yayınlanıyor olma bahtsızlığını yaşayan poyraz karayel gibi mükemmel bir yapımın erken ve uyduruk bir final yapmasına sebep olmuştur. sorsanız milletimizden ahlak fışkırır ancak bu güzide milletimiz zengin adamın birinden evlenmeden çocuk yapıp eninde sonunda nikahı basan ve kesinlikle aksini iddia etse de tüm malına mülküne konan bir kadının hikayesini hayranlıkla izlemektedir. şeyma subaşının bu kadar ilgi görmesine şaşmamak gerekir
edit: hayattan tek bir beklentim kaldı, o da poyraz karayele alternatif final çekilmesi...