komite veya sözlü gününün sabahı – Tıbbiyeli Sözlük
Eger ders calismaya son birkac gune biraktiysaniz zaten o gunun gecesi hic uyumamissiniz demektir.1 hafta oncesinde bu sorulabilir o sorulabilir diye alayi calisilmaya calisilir fakat o son gune kadar cok eksik kalir kendine dersin ki major konulari calisayim yoksa kalicam hoca zor sorsa majore gecer onu da bilemezsem naparim modunda olursun ki hocasina gore haklisindir da ve o gece beyin pik yapar maksimum kapasitede hepsini atar hafizaya ama kucuk kucuk de silinir tabiki o silinmenin farkina vardikca tasikardi baslar degisik bir korku hissine kapilirsin ben kimim ki,evrende neden varim ki,oksijen israfi mi yapiyorum gibi garip garip sorular sordurur boş duvara baktirir.ve güneş doğar iste o ünlü tabir sıçtın mavisini gormussundur artik. Artik saatler kalmistir ya varsin ya yoksun modundasindir insani intihar bile ettirebilir ki eden vardir halbuki hicbirsey senden onemli degildir kardesim ama psikolojisini bilen bilir bilmeyen de tadacaktir zaten Allah yardimciniz olsunGUNU gunune calisan kardeslerimle alakasi yok tabiki bu anlattiklarimin onlar biz bunlari yasarken horlayarak uyuyorlar.Saygimiz sonsuz size hayatta basarilar
Son tekrarlar atılır, nice insan nice arkadaşlık o kapı önünde kurulur, tanımadığın insana ders anlatır, tanımadığın insandan dinlersin. çıkmışlar ve önce girenlerden son bilgiler alınır. Günü gününe çalışmayanlar için vazgeçilmez bir heyecandır.
Ders çalıştığım için değil stresten hiç uyumadığım aynaya bakınca yaşlandığımı hissettiğim sabah
Sabah erken kalkarım,genelde o gün evde kahvaltı yapmam zaman değerlidir çünkü,çıkmış soruları atarım çantaya bi de çıkardıysam özet ufak tefek notlar. Sınav için önceki akşamdan ütüledigim elbiseler giyilir ya da o anda ütülenir genelde her sınavda aynı kıyafetleri giyerim ki onlarla başarılı olduğuma inanırım (ne kadar da obsesif bi hareket di mi ) ve evden çıkılır

En önemli şey sınav sabahı binilen otobüs.o otobüste ne ezberler yapılır defaatle gördüm ki otobüste ezberle diklerimden çoğu çıktı,neyse okulda poğaça çayla ufak bi kahvaltı yapılır ve arkadaş grubunun yanına gidilir.karşılıklı hızlı soru cevaplar yapılır birbirimize gaz veririz en son açılmayan şemsiye vazelin esprileri yapılır ve 20 dakika önce sınav yerlerine dağılınır. Aynı salonda olan arkadaşlarla kopya organizasyonu yapılır ama daha hiç çekmedim çekenler oluyor tabii neyse hızlıca özet notlara bakılır,çıkmış sorulara bakılmaz çünkü hocanın biri görürse büyük sıkıntıdır zira okulumuzda çıkmış sorunun çoğaltılması ve bulundurulması yasaktır,kalem,uç,silgi kontrol edilir eksikler arkadaşlardan tamamlanır konsantre olmaya çalışılır ve son olarak bilinen dualar okunur ve besmele ile sınava başlanır.
saat 3'te yatar 6'da kalkarım. komite ise çıkmış sorulara sözlü ise jürimin sorularına,konularına bakarım. sert sütsüz nescafemi içer midemin *mına koyarım. ya herrü ya merrü diyerek mide bulantısı ile okulumun yolunu tutarım.
Hafif çapta bir mide bulantısına eşlik eden her şeyi unuttum napacam şimdi ben hissidir
her sözlüde uyguladığım totemim vardır:sözlü sabahı yanıma notlarımı alıp ders çalışmam.zaten herkes o kapıların önünde bir şeyler geveler ve ben de muhakkak bir şeyler anlatırım birilerine,stresin tavan yaptığı bir ortamdır hep,kurbanlık koyun gibi masumane bir tavırla sıra beklenir kapı önünde.
Hastane koridorlarında Takım elbiseli erkeklerin, güzel kıyafetleri topuklu ayakkabıları ile kadınların belirdiği gündür. Sınav günü kesin tanısını ellerdeki notlar, göz altlarındaki morluklarla koyabilirsiniz.