köpek

can yoldaşım.
hayatta tahammül sebebim.
eve koşarak gitme sebebim.
uyurken izlediğim meleğim.
nefesini, kalp atışlarını, esneyişini, su içişini, koşuşunu, göz kırpışını bile başka hiçbir şeye değişmeyeceğim.
sevdiğim, sevgilim, canımın parçası, evladım, hem de 'ben doğurdum onu' sanrılarımı besleyecek kadar evladım.
gittiğini düşünmek istemem, sakın gitme, oldu mu boncuğum.

ben asıl köpeğimle yaşadığım şu olayı anlatmak için gelmiştim. bir kaç gündür evimizde karıncalar gezinmeye başladı. karıncaları severim, hayatta dokunmam, yerlerden ekmek kırıkları, şeker, ne bulurlarsa alır giderler. işinde gücünde zararsız hayvanlar. neyse efendim, geçen gün köpeğim mama kabında 1 adet mama bırakmış. normalde asla arkasında kırıntı bırakmaz. bir saniye sonramızın ne olacağı belli değil diye düşünen ve o derece carpe diem iştahlı bir köpektir. dili ulaşamadı herhalde dedim, üzerinde durmadım. akşama doğru baktım mama, karınca topu olmuş. bir grup mamayı parçalarken öbür grup taşıma işini yapıyor. içimden dedim ki, ne güzel köpeğimin ulaşamadığı mama kaç karıncanın işine yaradı. o kadar yanılıyormuşum ki ulaşamama varsayımı hakkında. köpeğim ertesi gün yine 1 adet mama bıraktı, bir sonraki gün ve bir sonraki gün de bunu yapmaya devam etti. iki değil, sıfır değil, hep bir mama olacak şekilde. her akşam karınca topunu ve parçalana parçalana yarıdan az kalmış mamayı görünce o kadar müthiş hissediyorum ki. bu kadar küçük ayrıntılar işte, büyük farklar yaratan. bana öğrettiği yüzlerce dersten sadece bir tanesi bu anlattığım. her cana böyle davranır, 9 yıl oldu beraberiz, kimseyi incitmedi. o kadar temiz yüreklisin ki, bunu nasıl düşündün sen, karıncaları nasıl izliyorsun öyle masum.

böyle bir köpekle hayatlarımız kesiştiği için ne kadar şanslı olduğumu her geçen gün daha iyi anlıyorum. başta köpekler olmak üzere tüm hayvanlara bakış açımı değiştiren, beni büyüten, olgunlaştıran, şimdiye dek tanıdığım en masum can. bana o kadar çok ders verdi ki.

köpek; anlatmakla bitmez, deniz derya, sevgisi sonsuz, sabrı sınırsız.
en büyük şanssızlıkları kendine zarar verebilecek insanlarla karşılaşmaları.
en büyük dileğim her bir masum canın kötülükten korunması.
athena şarkısı.ayrıca benim bebeğim. şimdiye kadar hep kedi insanı olduğumu düşünürdüm, ama bir köpeğim olunca aynı zamanda köpek insanı da olduğumu anladım. bu kaday minnoş bir yayatık olabiliy miçin çen ya* bir aydır görmüyorum kendisini fotoğrafını açıp sevmeye başladım, ana yüreği işte* kocaman olmuş görmeyeli. kardeşim beni bu kadar sevmedin deyip kıskanıyordu bir ara, hayvanları çok severim ama bu kadar baglanacağımı ben de tahmin etmemiştim* bekle beni minik bebeğim, büte kalmazsam yanına geliyorum. inşallah kalmam allahım aminaminamin.
2. dünya savaşı'nda ruslar tarafından üzerlerine bomba bağlanarak nazi tanklarının imha edilmesinde etkin rol oyanmış canlı.
'canis lupus familiaris' biyolojik adı ile bilinen köpekler gerçekte kurttan (canis lupus) farklı bir tür değildir. köpek dediğimiz hayvan aslında 18 000 ila 32 000 yıl önce insanlar tarafından evcilleştirilen kurtlardır.

fakat doğadaki devinim sonucu modern kurtlar ile onların ve köpeklerin ataları olan buz devri kurtları arasında da bir nebze genetik fark vardır. böylece modern kurt ve köpek aynı hayvan türünün iki farklı alt türü olarak birbirinin kuzenidir denebilir.
alt komşumuzun sahip olduğu, hiç bitmeyen hırlamaları havlamalarıyla komşuları rahatsız eden hayvandır. sahibinin bu havlamalarla ilgili bir şey söylendiği zaman 'psikolojisi bozuk,ilaç kullanıyor' sözü çevreyi sinirden güldürmektedir.

(bkz:köpeğin psikolojisi mi olurmuş?)*

içerik kuralları - iletişim