almanca – Tıbbiyeli Sözlük
Oscar wilde " hayat almanca öğrenmek için çok kısa" demiş bu söze katılıyorum.Lisede 3 yıl gördük. Bildiğim tek şey istisnaların bol olduğu bir dil olduğu
Fransızca dersi görmeyenler Almancayı bir şey sanıyor. Almanca en azindan İngilizceye benziyor yahu
6 yasindan beri ingilizce konusan ve fransiz ispanyolca dersi almis biri olarak bana gore almanca ingilizce ve ispanyolcada daha sevimsiz ama fransizcaya bin basan bildir. Fransizcaya karsi inanilmaz bir anti sempati duyuyorum
lisede 3 sene görülmesine rağmen çıkınca sadece basit özelliklerini hatırlayacağınız, kaba, bol artikelli, bol istisnalı ve sıkıcı bir dildir. onun yerine ispanyolca öğrenin ya da ingilizcenizi en üst seviyelere çıkarın.
öğrenmeyi istediğim iki dilden biri. ayrıca nasıl kullandığınıza bağlı efenim, isterseniz kibar bir dil de olabiliyor. önyargılı olmayın.
Lisede almanyada doğup büyüyen bir öğretmenden öğrendiğim dildir. Şimdi unutsam da iki üç tekrara hatırlarım. Güzel bir dildir. İki çeşidi vardır biri kaba biri daha kibar bir çeşittir. Mesela ben anlamına gelen ich : iş diye okunurken ih diye de okunabilir.
Siyah sacinin iki tutamini sagdan ve soldan platin sarisina boyatmis catlak bi almanca hocam vardi lisede, kendisini cok severdim ama dersini hic sevmezdim. Artikeller, zamanlar filan zor bence ve genelde kaba geliyo kulagima.