koter

günümüzde ameliyathanelerde neşterden çok daha sık kullanılan araçtır. elektro koter ameliyatlarda dokuyu yakarak kesme ve birleştirme işlemi yapan bir cihazdır. monopolar ve bipolar olmak üzere iki çeşittir. monopolar uç sadece tek yönlü kesim işlemi gerçekleştirir. bipolar ise bıçağın 2 yüzüyle keserken aynı zamanda kesilen dokunun içindeki kılcal damarları yakarak birleştirir ve kanama olmaz.
çok keskin bir kokusu vardır, ameliyathanede adeta bir mangal havası estirir.
cut, coag gibi modları vardır. bir de spreyi vardır ki alışkın olmayana kabus gibidir. eğer karaciğerde çalışıyorsanız saniyeler içinde buram buram yanık ciğer kokar. dumandan kesilecek dokunun görülemediği vakidir.
her doku farkli kokmaktadir, zorlarsaniz kemigide keser.
eldivenimdeki deliği farketmemem nedeniyle elimi hayvan gibi yakmama neden olan cihaz. belki yarım saniye kadar yakmadım ama o anı 1 dakika olarak hatırlıyorum. elimde yarattığı iz günlerce geçmedi. nokta şeklinde yanığı bir yanardağ kadar hissettim. siz siz olun koteri kullanırken arada eldiveninizi kontrol edin.

ayrıca nedendir bilinmez hep mavi çubuk üstünde sarı buton şeklinde bir tasarımı var. tek tip olmasının nedenini anlamış değilim. yok mu şöyle siyah beyazlısı veya hanım doktorlarımız için pembelisi falan.
bir yanık kokusu alıyorsanız bilin ki koter yakınızdadır
kalp pili olan hastalarda neden pil ayarlarının değiştirilmesi gerektiğinin cevabı olan ameliyat cihazıdır.
en sevdiğim ameliyathane malzemesi. kullanmaya çok özendim ama sen intörnsün ekartör tut dediler
cerrahi stajında ilk kez ameliyata girmişim, tir tir titriyorum. içimden allah ım inşallah bayılıp rezil olmam diye dua ediyorum.havalı havalı steril olup masanın başına geçiyorum sonra hoca direkt elime koteri veriyo tam bir azer bülbül'e dönüşüyorum. tabi sonra o yanık kokusu ve cıss sesine alışıp mest oluyorum. iyi ki o gün elime koteri verdin be hocam.
kokusunu cidden merak ettiğim meret
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim