Son zamanlarda "evlenen evlenene" durumu içerisinde olmam dolayısıyla hiç istemesem de bu alanda uzman oldum diyebilirim ve genç hatun kişisi hekimlere bu konudaki bilgilerimi aktarmayı bir görev ve borç bilirim gülücük

Gelinlikler alt kısımlarının şekillerine göre genel olarak 4 çeşittir: prenses , a kesim (bunu buyuk a gibi hayal edin) balık ve yarım balık.

Genellikle gösterişli görünmeyi seven hatunlar prenses modelleri beğenirler. (satıcıların ortak sözü: düğün sizin en özel ve önemli gününüz. Tabi ki gösterişli görüneceksiniz. O gün abartmayacaksınız da ne zaman abartacaksınız vs)

Klasik bir duruşu sade bir görüntüsü olsun isteyen hatunlar a kesime yönelir. A kesimin duruşu seçtiğiniz tarlatana göre değişiklik gösterecektir.

Ve son olarak balık ve tam balık. Bu biraz daha aykırı görünmeyi seven geleneklere bağlı kalmak istemeyen modernize olmuş gelinlerin seçeneğidir. Aile büyüklerinin tepkisinden korkan grup yok bu balık değil diyebilmek adına yarım balık tercih ederler.

Peki doğru mu yaparlar?hayır sevgili hanımlar. Gelinliğinizi mankende değil üzerinizde nasıl durduğuna bakarak seçmelisiniz. balık giymek istemeseniz de en azından bir deneyin , prenses size çok şatafatlı gelebilir ama bir kez denemekle ne kaybedebilirsiniz. Modelden çok size uyum sağlaması önemli. Bu gözler ne gelinlikler gördü gelinin üzerinde kabusa dönüşen.

Şimdi üst kısmının seçimine gelecek olursak. Straplez seviyor olabilirsiniz sizi anlıyorum ama o gelinliğin ne kadar ağır oldugunun farkinda misiniz? Bütün bir gün uzerinizde onu taşıyacak bir de düşmesin diye uğraşacaksınız. Tavsitem ya aslıyla ya da dantelle Gelinliğinizi omuzlarınıza sabitlemeniz.

Duvak seçimi için tek tavsiyem: evet bence de upuzun bir duvak çok asil duruyor ana gelinliginizin arkasında bir detay varsa , ozellikle de büyük bir detaysa (fiyonk gibi mesela) lütfen kısa duvak tercih edin. Çünkü yoksa us uste binmiş kumaş yığınından başka hicbir şey gorunmuyor. Bir se fotoğraf çektirmek isteyen insanlarin elleri kollari saatleri yuzukleri duvaginiza takilip saçınızla birlikte cekebilir. (bkz:aman dikkat)

Son olarak ayakkkabı. Neyse yoruldum onu da bi ara engin bilgilerimden faydalanarak doldururum

mutluluklar
Hakkında bu kadar ayrıntı varken ve seçmek konusunda iyi değilseniz evlenmemeyi düşünmeye başlayabileceğiniz mükemmel Kıyafet.
ben kiralarım evleneceğim zaman , ona para veremem milyarlarca . kızda kabul eder herhalde
Ya gogusten ya belden ya kalçadan ya da hepsinden birden oturtmalı olması sebebiyle kıyafet anlayışıma uygun bir tane bulamadığım düğün kostümü. Arkadaş o kadar yeşil moda diyosunuz yok ala kızları diyorsunuz piyasadan farklı bir tane model çıkaramamış hiçbiri. Neden böyle geniş geniş efil efil efendime söyliyim bohem bir kıyafet gelinlik olamıyor yani.
sanırım gelinliğe karar veremeyip düğün arefesi kocasız kalacağım.
beyaz:masum

kırmızı kuşak:kızlık zarı

gelinler masum ve bakire olmalıdır.

aksi halde o müthiş veliaht,prens,goç,paşa damadın muhterem,saygıdeğer,kıymetli ailesine layık olamaz.

o yüzden gelin kızlarımız kartopu gibi giydirilip saçlarına da sepetimsi gelin başlarını yaptırmalı,"gelin" diye yazılan "ben bakire ve masum,naif bir genç kızım. edilgen bir edayla babamın evinden bu kuşakla gururla çıkıyorum. herkes bakire olduğumu bilsin,ama tabi bu gül goncası bu akşam açılıyoooor" diye okunan sıfatına layık olmalı ve parlak beyaz kartopu gibi ama tabii ki ahlak ve namusuna uygun bir cibinlik-pardon gelinlikle 250 muhterem akrabanın elini öpmelidir.
giymeyeceğim zerzevat.

sade beyaz bir elbise, iki alkış, olsun bitsin tamam.
Gelinlikte damatlıkta gereksizdir hatta düğün bile başlı başına bi saçmalık bence düğünü aile arasında (amca,hala,teyze,dayı,dede,nine)

yapacaksın halaylar,oyunlar sohnet muhabbet eğleneceksin. Düğün,gelinlik vb. verceğin parayla Türkiye de ya da dünyada görmek istediğin yerleri biricik eşinle gezeceksin.