kova burcu – Tıbbiyeli Sözlük
21 ocak - 18 şubat günleri arasında doğan kişilerin mensup olduğu burçtur.Yönetici Yıldızı: Uranüs (Değişiklik, ansızın bağlanış ve iyi sonuçları temsil eder)

Grubu: Hava, pozitif

Burcun cinsiyeti: Erkek

Üstün yeteneği: Sağduyu

Özelliği: İnsancıl, iradeli

Amacı: Yükselmek, başkalarına yardım etmek

Anahtar Sözcüğü: Bağımsızlık

Yenmesi gereken huyu: İhmalcilik ve paraya değer vermemek(bkz:kova burcu kadını)

(bkz:kova burcu erkeği)
Hiçbir hanım/beyle duygusal anlamda uzun süreli bir ilişki kuramayan çapkın ve yalnız burçtur.ileri derecede özgürlükçü olmaları da iyi mi kötü mü anlamadığım bir özellikleridir.
Kova burcuyum. 5,5 yıl çıktığım er kişi de kova burcuydu. (ebkz: #2123) duygusal anlamda çokzel ilişki kurabiliyoruz bence. Bizi üzmeyin.
Kovalar dışardan sert görünebilir ama kalpleri sıcacıktır.insana en fazla değer verenler kovalardır.sürprizlerle doludur.hiç beklemediğiniz bir anda sizi çk mutlu edebilir.kolay kolay nefret etmezler.eğer bir kova hayatından birini çıkarma kararı aldıysa o kişinin insani değerlerden yoksun olduğunu anlamıştır.kova dostunuz, sevgiliniz varsa sırtınız yere gelmeyecektir.arada taşkın hareketlerde bulunabilir.he deyip geçin sakın tartışmayın.o söylemese de hatasını biliyodur dönüp dolaşıp Özür dileyecektir.
Bir kere şunu demeliyim ki aşırı eğlencelidir bu burca mensup insanlar. Onların yanında asla sıkılmazsınız ha mutsuz oldukları zamanlar hiç mi yoktur?elbette vardır ama duygularını gizlemeyi iyi bilirler. Biraz durgunlaşsalar etrafındaki insanların milyon kere neden durgunsun sorusuna maruz kalırlar, sanki her daim mutlu görünüp mutlu etmek zorundalarmış gibi. Erkekleri için çapkın dense de kadınlarının çapkın olmadıklarından, birini bulsam derdine girmediklerinden eminim en azından ben hiç denk gelmedim. Aşırı sosyal olduklarından her türlü ortama girer ve ayak uydururlar. Geleneklere bağlı değillerdir. İdealleri için yaşarlar. İdealleri, hayalleri olmayan, tek düze yaşayan insanlardan uzak dururlar. Hümanisttirler.Özgürlüklerine düşkündürler ama bu demek değildir ki sizden yada bu düzenden çok sıkıldım diyip de biletini alıp çekip giderler. Fazla sıkılmaya ve hayatlarına müdehale edilmesine gelemezler. Kafaları farklı çalışır anlamak zordur onları ama nettirler. Ben bilirim kelimesini çok kullanırlar kendimden biliyorum(*:) kolay kolay kimseyi sevmezler severlerse hayatlarının merkezine koyarlar o şanslı kişiyi(*:) Dobra ve sivri dillidirler başlarına ne gelirse bundan gelir. Kasıntı tiplerle geçinemezler. Ruh halleri değişkendir, neden böyle olduğumuzu ben de hala anlamış değilim. Ha şöyle de bir şey var bir kova burcu gördüğünüzde ilk intibası çok ciddi göründüğüdür çünkü ilk tanıştığı kişileri gözlemlemekle ilgilenirler o an, ne zamanki ben bu insanla arkadaşlık yapabilirim derlerse o ciddi duruşlarından eser kalmaz. Çabuk sinirlenirler, sinirleri çabuk geçmez. Dostlarına aşırı değer verirler ve dostluklarını yıllarca sürdürebilirler. Birisiyle arkadaşlığını kolay kolay bitirmezler, bitirmeye karar verirlerse bu bir birikimin eseridir ve dönüşü yoktur.
Bu yorumlarımı hem kendi hem de 4-5 tane kova burcu olan arkadaşımın üzerinden yaptım.
Deli dolu olmak kanımızda var biz napalım(*)
Zekilerdir.

Kendine güvenleri onların g.tünü arşa kaldıracak kadar yüksektir.

İnsanları çok rahat üzebilirler.Tabi bunlar temelsiz kalıplar fakat yinede bu insanlarla takılırken dikkat edin.