lord voldemort – Tıbbiyeli Sözlük
Tüm zamanların en korkunç ve kötü büyücüsüdür.asıl adı Tom Marvolo Riddle'dır. Slytherin soyundandır.`harry potter ` tarafından öldürülmüştür kendileri Hogwarts savaşında.
Avada kedavrayı aynı insana iki kez yapıp ikisini de tutturamayan, ilk seferinde ölümden dönüp ikincisinde hortkulukları da uçurulduğundan ölen bulanık karanlık büyücü lideri.

Annesinin babasını aşk büyüsüyle elde etmiş olmasından dolayı sevgiden yoksun doğmuş, büyünün etkisinden çıktıktan sonra evlendiği kadına hiçbir şey hissetmediğini fark eden babası annesini ve küçük tom'u terk etmiştir. Bundan sonra annesi de fazla yaşamayacak ve tom muggle yetimhanelerinde herkesten nefret ettiği hayatına başlayacaktır. Bu sebeple mugglelardan ve muggle ailelerden doğma büyücülerden nefret eder.

Kendisinde sevgi olmadığı için lily potter'ın sevgisiyle koruduğu 1.5 yaşındaki bebeği harry'yi öldürmeye gücü yetmemiş, büyüsü sekip kendine dönmüştür. Bu sırada ruhundan bir parçayı (hortkuluk) harry'ye bırakmış ve aralarındaki tuhaf bağı kurmuştur. Bu sayede harry çataldil konuşabilme yeteneğine kavuştuğu gibi kimi zaman zihinbende uğrayıp yalan yanlış rüyalarla kandırıldığı, voldemort yakınlardayken yara izinin sızlamasından epeyce müzdarip olduğu da vakidir.(bkz:neyse ben böyle sabaha kadar yazarım burda bitirelim)
Vomer kemiği olmayan adının da buradan geldiğini düşündüğüm harry potter daki kötü karakter
''le maitre de la mort''

kendi ifadesiyle ölümü fetheden kişi, ölümün efendisidir.

wizarding world'ün gelmiş geçmiş en kötü karabüyücüsüdür. öyle ki adını kimse söylemeye cesaret edemez- dumbledore ve birkaç cesur seherbaz* dışında-. ayrıca londra'da ikamet etmektedir :) . asıl adı tom marvolo riddle'dır. gelecekte ''lord voldemort'' olacak ismi - bir nevi mahlası- ise asıl isminin bir anagramı*'dır.

karanlık lord'*un annesi merope gaunt, hogwarts'ın kurucularından olan, safkan aşığı ve bir çatalağız* - ki bu nadir bulunan bir özelliktir- olan salazar slytherin'in soyundan gelen bir kofti'*dir., merope little hangleton adında bir köyde babası ve erkek kardeşi ile yaşadığı sıralar, köyün varlıklı ve züppe genci tom riddle'a aşık olur. tom'u kendine aşk iksiriyle bağlayan merope hamile kalıp evden kaçar. daha sonra tom'a aşk iksiri vermenin kendisine de acı verdiğini anlayan merope, iksiri vermeyi keser. ardından tom, merope'yi terk eder. hamile olan merope ortada kalmıştır. elindeki tek şey olan salazar slytherin'in kolyesini satar, bu kolye ileride adı anılmaması gereken kişinin ruhunu yedi parçaya bölüp içine hapsettiği eşyalardan biri olacaktır, yani hortkuluk... merope bir yetimhaneye gider ve orada doğum yapar. çocuğuna sevdiği kişinin adı ile birlikte dedesinin adı olan ''marvolo'' ismini verdikten hemen sonra ölür. bundan sonra tom marvolo riddle 11 yaşına kadar bu muggle*yetimhanesinde kalacaktır.

devam edecek...

* seherbaz : karabüyüye karşı savaşan büyücü mesleğidir. sihir bakanlığı adı altında çalışırlar. seherbaz olabilmek, yanlış hatırlamıyorsam, 12 sbd ve belli sayıda fybs gerektirir.

*anagram: bir sözcüğün veya sözcük grubunun harflerinin değişik düzenle başka bir sözcüğü veya sözcük grubunu oluşturmasıdır. şöyle ki :

'' tom marvolo riddle'' harflerinin yerini değiştirirsek ''ı am lord voldemort'' cümlesini elde ederiz.

*karanlık lord: voldemort'un yandaşları olan ölüm yiyenler 'in - death eaters-, voldemorta hitap şeklidir. sadece ölüm yiyenler bu şekilde hitap eder. bir de tabi eski bir ölüm yiyen olan severus snape. nedenini ileride açıklayacağım inşallah.

*çatalağız: yılanlarla konuşabilme yetisidir. bilenler bilir, bu yetenek karabüyünün göstergesi kabul edilmiştir zamanında. ayrıca, çok nadir bulunan bir özelliktir. salazar slytheriin'in soyundan gelenlerin bir kısmı- örneğin voldemort- ancak bu özelliği taşır, fakat bir nedenden dolayı harry potter da bir çatalağız olacaktır.

* kofti: büyücü anne-baba'dan doğup büyü yeteneğine sahip olmayanlardır. büyücülük dünyasında bir utanç sebebi olarak görülür.

*muggle: büyüdışı insanlardır. büyü yeteneğine sahip değillerdir.
üstteki entryme ufak bir ekleme :çoğu kişinin bilmediği bir gerçek vardır ki, bu da harry potter ile voldemortun uzaktan akraba olduğudur.ölüm yadigarları kitabında geçen ''ozan beedle'ın hikayeleri'' isimli bir çocuk kitabında ''üç kardeşin hikayesi'' isimli bir masal vardır. gerçeklere dayanan bu masalda, peverell ailesinin ölüm yadigarları ile olan imtihanı anlatılır.büyücülük dünyasındaki çok az sayıda kişi bu hikayenin gerçek olduğuna inanır ki bu kişilerden biri albus dumbledore'dur. herkesin muggle savunucusu bildiği çok iyi niyetli sanılan dumbledore, zamanında - voldemort'tan önceki en büyük karanlık büyücü olan-

gellert grindelwald ile birlikte ''greater good- daha üstün bir iyilik-'' adını verdikleri hitler tarzı bir politika benimseyerek ölüm yadigarlarını aramış, ancak bu açgözlülüğü annesi kendra ve kız kardeşi ariana'nın ölümüyle sonuçlanmıştır. sonrasında gellert'ten ayrılıp kendi yoluna gitmiştir. aklı başına gelen dumbledore, bundan gayrı ''ikinci'' şanslara inanan- severus snape'e inandığı gibi- muggle savunucusu olmuştur. ayrıca kendisinin voldemort'un korktuğu tek büyücü olduğu söylenir. bunu başka bir entryde uzun uzadıya anlatmak üzere burada noktalıyorum.neyse, işte bu peverell ailesinin üç oğlundan en küçüğü olan ıgnotus peverell, harry'nin babası olan james potter'ın atasıdır. aynı zamanda son ölüm yadigarı olan ''görünmezlik pelerini''nin ilk sahibidir .ortanca kardeş olan cadmus peverell ise salazar slytherin'in atasıdır. yani bir taraftan voldemort'un atası. ayrıca kendisi ölüm yadigarlarından ikincisi olan ''diritme taşı''nın ilk sahibidir.en büyük peverell kardeş ise antioch peverell... hakkında tek bildiğimiz gelmiş geçmiş en güçlü asa ve ölüm yadigarlarının ilki olan ''mürver asa''nın/ kaderin asasının ilk sahibi olduğudur.devamı gelecektir inşallah...