macarlar türk mü sorunsalı – Tıbbiyeli Sözlük
Facebook üzerinde macaristan'ın euro 2016da maç kazanmasına sevinen türkçü sayfalar görmem üzerine aklıma takılmış sorudur kendileri.

anladığım kadarıyla bulgarların sonradan slavlaşması gibi macarlar da avrupalılaşmış hun torunları diyebiliriz.

Kendilerine hıristiyan türkler de denmekte.

Tabi kendileri ne diyo onu bilemiyorum şu an
macar toplumu uzun süre şu anki macaristan coğrafyasına yerleşmeden önce uzun süre türk boyları ile beraber yaşamış,ordu,kültür,dil gibi konularda birlikte bulunmuş uzun süre türk kökenli liderler tarafından yönetilmiştir. bulgar toplumunda ise avrupa hun devletinden sonra ogurların oluşturduğu devletler 12.yya kadar dayanmış zamanla hristiyanlaşma olmuştur.
macalar orta asyadan gelen ama hazar denizinin üzerinden geçen türklerdendir, yıllar içinse farklı din ve farklı dil sonucu asimile olmuşlardır
Attila nın zaferinden gurur duyan ırklardan birisidir macarlar.. bizdeki mhp gibi adamların üçüncü partisi olan `jobbik partisi` türkçü bir parti.
Macarlar hun kökenlidir doğru

Macarlar Türk'tür yanlışMacar erkeklerine ve kızlarına göz ucuyla bakarsanız neden Anadoludaki fenotiplerle akraba olamayacaklarını az çok anlarsınız
cevabı üç adımlı, basit olan sorunsal
kısa cevap: değil ama birkaç husus var.
uzun ve ayrıntılı cevap:
1-macarlar "turkish" (türk ulusu diye bahsettiğimiz) zaten değil. bunda kimsenin şüphesi yok.
2-macarlar "turkic" (türki dil konuşan halklardan-uluslardan) linguistik/sosyo-etnik kökeninden mi?- tam olarak değil ama belki kısmen. tarihte eski türkçe konuşan hunlar, avarlar, peçenekler ve kumanlardan oldukça etkilenmişler/genetik olarak karışma da illa ki olmuştur. bunu dillerinde görebiliriz: aslan-oroszlán; elma-alma; arpa-árpa ; yemiş -gyümölcs ; küçük -kis (kiş) ; yüzük -gyűrű (*) ve daha pek çok sözcük ki bunlar macar dilinin yakl. 'unu teşkil eder. ayrıca ilginç bir enstantenedir: kanuni'nin macar seferlerinde birkaç kere eline geçen kutsal macar tacı aslında kanuni'den ve osmanlı'dan da yüzlerce yıl öncesine dayanıyordu. doğu roma imp. mihail dukas tarafından macar kralı géza'ya hediye edilmiş bu ilginç tacın üzerinde orta yunanca ile "geovitzas pistos kralis tourkias" -(geza türkiye'nin (macaristan) sadık kralı) yazıyordu. ayrıca yine başka doğu roma imparatoru constantinus porphyrogennites, de administrando imperio adlı eserinde macarlardan hep "türk", macaristan'da "tourkia" olarak bahsediyordu. bunları macarların türk olduğunu falan kanıtlamak üzere yazmadım. öyle olduğunu iddia etmiyorum da. sadece bunlar tarihin ilginç kayıtlarından olduğunu düşünüyorum. bu daha ziyade peçenek-kumanların macarlarla olan ilişkilerine veya onlarla karışmış olmasına bir kanıttır.
3-peki macarlar kim? macarlar, ugor kavimlerinin oluşturduğu bir çekirdeğin türkik boylarla harmanlanması sonucu oluşmuş bir halk. belirtmek gerekir ki, genetikleri türkiye'de yaşayanlara göre tabii farklı.
macarlar: ural dil ailesine mensup macarca dilini konuşan, günümüzde macaristan'ın ana unsurunu oluşturan ve yaşadıkları toprak üzerinde ortak dile, kültüre ve tarihe sahip bir millet ve etnik gruptur. türkler ise türki dillerden türkiye türkçesini konuşan, on birinci yüzyılda bugünkü vatanları olan anadoluya göç etmiş yine yaşadıkları topraklar üzerinde ortak bir dil, kültür ve tarih bilincine sahip bir etnik grup ve millettir. aslında bu anlaşmazlık türk kelimesinin iki tanımının olmasından ileri gelir. ilk tanım, türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halkı tanımlar. ikinci tanım, dünyanın dört bir yanında türki dilleri konuşan halkların -azeriler, türkmenler, kırgızlar vb.- kapsayıcı bir ismidir. olaya böyle bakarsak macarlar türk değil, türkler de macar değildir. macarların kökenini oluşturduğu düşünülen hunlar tarih sahnesinden 469 yılında çekilmişlerdir. aradan geçen zaman milletlerin birbirinden ayrışıp farklı kültürlere adapte olup değişmeleri için yeterlidir.
İngiliz olsun fransız olsun arap olsun latin olsun asyalı olsun hepimiz insanız. Bunun farkına varalım. Macarlar türk mü? Olabilir olmayadabilir. İlgilenmiyorum açıkçası.