mustafa kemal atatürk – Tıbbiyeli Sözlük
Dünyanın neresine giderseniz gidin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu kimdir sorusunun cevabı.
atamızdır,canımızdır,yolumuzdur.biz sevdiklerimize bir hediye alırken uflayıp puflarken, yıllarını verip bildiğin vatanı bize armağan etmiştir.atatürk düşmanları bir o kadar şerefsizdir,kansızdır,soysuzdur ve nankördür.bu düşüncemden dolayı tepki alıp almamam da pek umrumda değildir.
Klasik (bkz:atam sen kalk ben yatam) görüşüne tav olsam da,ozellikle şu şeyhlerin yönetime gelmeye başladığı zamanlarda, getirdiği ilkelerden laikligin değerini anlamaya başladım. Gercekten bu adam bir deha.
Yüz yıl önce belirlemiş olduğu ilkelerin günü kurtarmaya değil bizi kurtarmaya yönelik olduğunu şimdi şimdi anlıyoruz.

Atatürk hakkında üç twitter iki facebook bir de televizyon maymunları aracılığıyla fikir edinmek yerine okumayı tavsiye ediyorum.

O da senin benim gibi bir insandı ama çok zeki bir insandı. İçinde bulunduğu durumu iyi değerlendiren bütüncül bakış açısına sahip olabilen ileri görüşlülük konusunda artık aşmış vatanını çok seven bu sebeple kurtarıp bitti kurtardım ne yaparsanız yapın demektense bizi de iyi tanıdığı için ihtiyaç duyduğumuz inkılapları yapan kişidir.

Ayıptır söylemesi bizi de çok sever. (bkz:türk gençleri)

(bkz:ne mutlu türküm diyene)
sağdan soldan duyduğu üç beş uydurma haber ile ona düşman olanların olduğu,10 kasımda ayağa kalkmayı rahatsızlık görenlerin olduğu bu ülkede hala özgürüm diyebiliyorsan,bugün senin ülken bir bütün halde kalmışsa,kadınların özgürse,ortadoğuda hiçbir ülkede olmayan haklara sahipsen , bunu onun önderliğinde bu ülkeye kuranlara borçlusun. tüm dünya tarafından 20.yy en büyük liderlerinden sayılan atatürk'e saygı duymayanların bu ülkede bu vatanda yeri yoktur,sonuna kadar da bu görüşümün arkasındayım. ben onun yolundan gitmekten ve bu vatanın insanı olmaktan mutlu ve gururluyum.
ilke ve inkılapları halen türkiye'mizi aydınlatacak kudrette olan büyük türk dahisi. Ulu önder.

dünyada hem dahi bir asker ve stratejist, hem de başarılı ve ileri görüşlü bir devlet adamı olabilmiş nadir insanlardandır.

olmasaydı, geniş sayılabilecek tarihi bilgim ile söylüyorum, akranlarından hiçbiri bu ülkeyi kurtaramazdı, çünkü onun kadar teorik ve pratik anlamda kendini eğitebilmiş donanımlı başka osmanlı subayı yoktu. türk subayını eğitmek üzere gelmiş prusyalı goltz paşa'yı bile o sıralarda çok daha genç yaşta olan kendine hayran bırakmıştır.

`zabit ve kumandan ile hasbihal` adlı eserinde bahsetmiştir kaldı ki, iyi bir kumandanın nasıl olacağını hem de psikolojik, siyasi, matematiksel tüm yönlerinin üzerinden geçerek.

kısacası kendisine çok şey borçlu olduğumuz büyük önderimizdir.