Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı.Alternatif akımı bulan kişidir kendileri.

Uzaktan radyo kontrolü,Yüksek frekans öncülüğü,İyonosfer çalışmaları, radar ve tribünler,tesla bobini( yüksek voltaj, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amaçlı) gibi aklınıza gelebilecek dünyadaki bir çok şeyin mucididir.[https://youtu.be/gJ1Mz7kGVf0 ~ tesla vs edison] `Epic Rap Battles of History` videosu ile bitirmek istedim giriyi.umarum tebessümle izlersiniz efendim.
binyilin dahisi denilebilir. radyo dalgalari, alternatif akim motoru, florosan lamba gibi gumuzde bile hala kullanilan bircok bulusun mucididir. Hicbir vasita kullanmadan ampulu yakarak elektrigin bir yerden başka bir yere vasitasiz aktarilabildigini de gostermistir. 200 civari patenti vardir

Tesla belgeseli Diye youtube da guzel bi belgeseli vardir
Nikola Tesla Sırp asıllı Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. 1856'da Hırvatistan'daki Smijlan'da doğar. Sıradışı bir hafızası vardır ve 6 dil öğrenir. Gratz'taki Politeknik Enstitüsünde matematik, fizik ve mekanik çalışarak 4 yıl geçirir.

-8 Temmuz 1856- Tesla'nın doğum yıldönümü.

daha fazla bilgi için [https://onedio.com/haber/21-madde-ile-nikola-tesla-nin-zamaninin-cok-otesinde-bir-insan-oldugunun-kaniti-426731# ~ buraya] tıklayın.
Belgrad'da ismini nicola tesla dan alan 'nicola tesla museum' vardır. Müze, teslanın külleri nin yanında deneylerinin deneyimlenebileceği etkinlik alanları içerir. Sırp asıllı olmasından mütevellit sırplar tarafından sevilir hatta 100 sırp dinarının üzerinde resmi vardır. İlginç olansa daha yüksek bir değere sahip olan 1000 dinarın üzerinde ülkeye ilk bira fabrikasını açan adamın resminin olmasıdır.
"bir şeyin mucidinin kim olduğunu bilmiyorsanız "tesla" diye sallayın, büyük ihtimalle tutar." diye bir söz vardı, bir yerde duymuştum. bildiğim kadarıyla da 400 kadar patentli buluşu var. günümüzde gizli tutulmaya çalışılan "haarp" projesinin de fikir babası. bilim adına büyük bir insanmış ama kendi döneminde büyük imkansızlık ve engellerle karşı karşıya gelmiş. (bkz:ruhu şad olsun)(bkz:haarp)
Filmlerde de gösterilen büyük bilim adamı.

(bkz:Prestij)

Yüzlerce buluşu vardır. Bilim dünyasına büyük katkıları vardır. Edison ile kapışmışlardır zamanında
yaptığı buluşlar ve düşünce yapısıyla çağının çok ötesinde yaşamış sırf ve safi bilim adamı.yaptığı icatlarında amacı bunları kitlelere yaymaktır. elektriği her eve kablosuz ulaştırma gibi yaşadığı dönemde tamamlama şansı bulamadığı projeleri mevcuttur. para kazanmayı daima ikinci plana atan tesla yaşarken değeri anlaşılamamış dahilerdendir.