nöroloji vs kardiyoloji – Tıbbiyeli Sözlük
birinde fizik muayene hala önemini korurken diğeri semiyolojisini komple ekokardiyografiye devretmiştir. staj olarak bakacaksak da al birini vur ötekine notları ezberle geç işte.
hasta profili olarak bakacak olursak kardiolojinin fark atacağı versustur. kardiodaki hasta umutludur, kür şansı vardır, hastaneden mutlu ayrılma olasılığı daha yüksektir, Nörodaki hasta ise bezmiştir artık genelde ağlayarak çıkar hastaneden. nörolojide bir hastaya tanı koymanız aylar bulabilirken, kardiyoda dakikalar saatler içinde tanıya gidip uygun tedaviye başlayabilirsiniz. Kardiyonun hastaları genelde akut hastalar olur, nörolojinin hastaları ise ömürlerini kapınızda çürütmeye mahkumdur. kardiyoda basit bir kas kütlesini konu alırsınız, nörolojide ise hala tam olarak anlaşılamamış bir derya denizin içinde kaybolursunuz.

Velhasıl kelam kardiyo doktoru gösterişçidir, caka satar. Nöro doktoru bezmiştir ve artık alışmıştır aynı hastaları tekrar tekrar görmeye.
neyini karşlılaştıralım bunun.. ikisi yarışacaksa kalp müdürüm der.. ama tüm organlar yarışacaksa müdür tabi ki g*t... yani genel cerrahi açık ara farkla alıyor.

bana bayağı saçma gelen iki adet büyük tıp dalının karşılaştırılması konusunda bu kadar saçmalayabildim.