açılımı nonstres test olan, kadın doğum nöbetçisi internlerin kabusudur.
Kadın doğum nöbeti sabahında tüm yatan gebelere yapılır. Yazıldığı kadar kısa değildir kendileri en az 20 dk sürer. Hele de serviste sınırlı sayıda cihaz mevcutsa ya o nöbetin çıkışı bir türlü gelmeyecektir ya da gece çok yoğun geçecektir. Tek sorun süre de değil,O lastikleri göbeğe takarken her yerinin vıcık vıcık jel olması da cabası.
Hayatımda gordugum en iğrenç alet. İki probu var. lastikle bağlanıyor. Vıcık vıcık jelle Bebegin atimlarini bulacaksın, probu bağlayacaksın, 20 dk bekleyeceksin. Sonra geldiğinde toco'nun yerinden çıktığını göreceksin.ffourrggghhh....fhourrrgghh... hey allahım ne günlerdi.Sabret ey intörn.
allah kahretmesin bu aleti. kadın doğumdan nefret sebebidir. "canım 8'in nstsi kaymış onu düzeltebilir misin?" der asistan hanım kızımız. gidersin bakarsın her şey normal. hiçbir şey yapmadan geri dönersin "hah tamam şimdi düzeldi" diyiverir. te allam ya.
Hasta üzerinde 2 saat unutulmuşluğu vardır. 15 cm olması gereken nst kağıdının 1 metre olarak makinede arz-ı endam ettiğini gören intörn hastaya:

-ooo bitmiş bitmiş bi beş dakika daha dursun sökelim.
Üçüz gebeligi olan ablamiza nst cekerken tus kitabini acip hastayla

Spot atmisligim vardir. Dile kolay 1 saat prob nobeti.
Doğumhanede çalışmış bir intern olarak sadece nöbetlerde değil, mesai saatlerinde de başımın belası olmuştur. Hiç boş kalmaz o meret. Bir tur biter yenisi başlar.
Hasta ağzıyla 'nts' başta acaba yanlış mi okuyorum algısı verdi.ksksks

Neyse efendim şimdi bunu bağlarken tokoyu baglarsın da orta hatta kolayca.fekat gel gör ki fetal kalp atımını ilk koyusta bulmak zordur ara ki bulasın hadi buldun diyelim kaybolur kesintili cırt cırt yazdırır cihaz götürürsün asist beğenmez hadi bi daha cek.kocaman göbekleriyle yarim dünya olmuş gebenin altına lastiği uzatıp hazır sermezseniz bu kez de kollar kavuşmaz.filan fıstık..
doğumu yaklaşan bebişinin kontrolleri için kocaman göbeğiyle, sabah trafiğinde polikliniğe ulaşan anne adayımız için büyük işkenceye sebep olan uygulama.

gebemiz Öncelikle sıra alır doktor kontrolü için, ardından sıra bekler uzun uzun ve muhtemel ayakta. Nst işlemiyse can alıcı nokta, bir gebenin aynı pozisyonda 20 dakika beklemesi. birçoğu sırt üstü yatamaz, buna bizlerin dikkat etmezi lazım ancak çoğunlukla ihmal edildiğinden onlar için mide bulantısı, baş dönmesiyle seyreden bir 20 dakikaya dönüşür.velhasılıkelam Bizim elimize yüzümüze bulaşan jel yıkanınca geçiyor.