nst

açılımı nonstres test olan, kadın doğum nöbetçisi internlerin kabusudur.
kadın doğum nöbeti sabahında tüm yatan gebelere yapılır. yazıldığı kadar kısa değildir kendileri en az 20 dk sürer. hele de serviste sınırlı sayıda cihaz mevcutsa ya o nöbetin çıkışı bir türlü gelmeyecektir ya da gece çok yoğun geçecektir. tek sorun süre de değil,o lastikleri göbeğe takarken her yerinin vıcık vıcık jel olması da cabası.
hayatımda gordugum en iğrenç alet. iki probu var. lastikle bağlanıyor. vıcık vıcık jelle bebegin atimlarini bulacaksın, probu bağlayacaksın, 20 dk bekleyeceksin. sonra geldiğinde toco'nun yerinden çıktığını göreceksin.

ffourrggghhh....fhourrrgghh... hey allahım ne günlerdi.

sabret ey intörn.
allah kahretmesin bu aleti. kadın doğumdan nefret sebebidir. "canım 8'in nstsi kaymış onu düzeltebilir misin?" der asistan hanım kızımız. gidersin bakarsın her şey normal. hiçbir şey yapmadan geri dönersin "hah tamam şimdi düzeldi" diyiverir. te allam ya.
hasta üzerinde 2 saat unutulmuşluğu vardır. 15 cm olması gereken nst kağıdının 1 metre olarak makinede arz-ı endam ettiğini gören intörn hastaya:
-ooo bitmiş bitmiş bi beş dakika daha dursun sökelim.
üçüz gebeligi olan ablamiza nst cekerken tus kitabini acip hastayla
spot atmisligim vardir. dile kolay 1 saat prob nobeti.
doğumhanede çalışmış bir intern olarak sadece nöbetlerde değil, mesai saatlerinde de başımın belası olmuştur. hiç boş kalmaz o meret. bir tur biter yenisi başlar.
hasta ağzıyla 'nts' başta acaba yanlış mi okuyorum algısı verdi.ksksks
neyse efendim şimdi bunu bağlarken tokoyu baglarsın da orta hatta kolayca.fekat gel gör ki fetal kalp atımını ilk koyusta bulmak zordur ara ki bulasın hadi buldun diyelim kaybolur kesintili cırt cırt yazdırır cihaz götürürsün asist beğenmez hadi bi daha cek.kocaman göbekleriyle yarim dünya olmuş gebenin altına lastiği uzatıp hazır sermezseniz bu kez de kollar kavuşmaz.filan fıstık..
prekliniklerin gözü yaşlı, ne diyor bunlar diyorlar. başlık altında bir preklinik olarak bu işin ne olduğunu anlayacak kadar detay içeren entry görmeyince ufak bir google profesörü görevi yaptım ve bir şeyler daha gördüm.

kardiyotokograf diye bir aletle anne karnındaki bebeğin kalp atışları ve annenin rahim kasılmalarını ölçerek bebeğin iyilik hali hakkında hekimi bilgi sahibi yapıyormuş bu test.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim