oğlak burcu – Tıbbiyeli Sözlük
22 aralık- 20 ocak günleri arasında doğan kişilerin mensup olduğu burçtur.Yönetici Yıldızı: Satürn (Disiplin ve düzenlilik)

Grubu: Toprak, negatif

Burcun cinsiyeti: Dişi

Üstün yeteneği: Karar ve direniş

Özelliği: Dürüstlük

Amacı: Yükseğe ulaşıp başta kalmak

Anahtar Sözcüğü: Önlemci

Yenmesi gereken huyu: Fazla meraklılık(bkz:oğlak burcu kadını)

(bkz:oğlak burcu erkeği)
Tanidigim en egoist insanlarin oldugu burctur,bunlar cidden angut dedigim dedik tiplerdi Ben de siktiri cektim haliyle not:ikizlerim
Çok zor bir burçtur.Hem burcun insanı hem yanındaki insanlar için.Ama emin olun tarafınızca hoş bulunmayan davranışlar oğlak burcu insanı için kim bilir bir savunma mekanizmasıdır. Eğer değer verdiğiniz bir insansa -onun da size değer vermesi gerek eğer onun değer vermediği biriyseniz zaten hiç şansınız yok çünkü onun için gri yoktur :)- onu anlamaya, ilmek ilmek çözmeye çalışabilirsiniz ki sabrederseniz alacağınız sonuç çabalarınıza değecektir. Oğlağı hafiften anlatmaya çalışacak olursam ;

bi kere oğlak ne kadar ketum bilinse de içinde balık burcunu aratmayacak belki daha fırtınalı bir duygusallık yaşar.Ee bunun nesi farklı niye dedin şimdi bunu? Efendim işte o iş öyle olmuyor. Yaşar yaşamasına da 'ağzın kanla dolu olsa bile tükürme, düşmanın görmesin' felsefesine sahip, hatta bırak düşmanını dostun bile görmesindir bu onun için.Ama bu durum samimiyetsizliğinden değil.Biraz gurur biraz da içinde hala yer edememiş güvendir sebebi.Kolay kolay insanlara güvenemeyeceği için içindeki o sarılıp sarmalanmak isteyen varlığı getirip önünüze sunmayacaktır elbet.Bundandır ki o yönünü gizlemek için hep bi sert,inatçı davranışlar sergiler.Buna biraz da "pasif agresif iletişim"i ekleyebilir miyiz emin olamadım ama öyle bi şeyler.He bu açıklama davranışların doğruluğunu mu savunur onu bilmem ama en azından karşınızda böyle davranan biri varsa onu anlamaya, davranışlarının altında yatabilecek sebeplere birazcık kafa yorabilesiniz diye hafifçe oğlak dünyasının kapısını araladım.

Oğlak aynı zamanda evrensel sorunlara,insan haklarına,dünya mazlumlarına diğer burçlara nispeten daha duyarlıdır belki burda kovayı kıyas dışı bırakabiliriz. Hiçbir şahsi derdi yokken bu doğrultuda kötü bir haber aldığında bu onu bunalıma sokmaya yetebilir zaten adamlar bunalıma yatkın.(bkz:yok canım sen de)Birçok aktivistin de oğlaklardan çıktığını söyleyebiliriz.

oğlağı anlamak zordur.

(bkz:kara mı kutu?)

Oğlak bir başka oğlağı bile çözemeyebilir ki en nihayetinde herkes farklı sosyo-kültürel ortamda yetişmiş karakteri farklı olaylar etrafında şekillenmiştir.

Şöyle de bir dipnot geçeyim annem bile bana "Kızım seni çözemiyorum dört mevsim gibisin adına şiir yazacağım" demiştir.

Bu bilinmezlik oğlağın hoşuna mı gider? cevap evet değildir zira onlar bile kendilerini tam olarak bilememektedir.
bir oğlak burcu ile aynı evi paylaşıyorum. ben tipik bir ikizlerim(*), kocam olsa kırk kere boşanmıştım ama baba olunca böyle ekşi baklava gibi zıtlıklarla dolu saçma sapan durumlar çıkıyor ortaya.belli bir mesafeden iyilerdir ama.

herhalde..

inş..
Oğlak burcu Dr olurmuş öyle demişti saçma bir magazin eki. Tabi ki gül gül öldük. Ulan ne saçma bir zekaya sahibiz