osmangazi köprüsü – Tıbbiyeli Sözlük
Gebze Tem Kavşağı ile Gemlik Kavşağı arasında yapılmış olan, feribot veya eski yol ile kıyaslandığında yaklaşık 1 ssat kadar yolu kısaltan köprü. 1.550 metre orta açıklığı ve 2682 metre toplam uzunluğu ile dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ise ikinci en uzun açıklıklı asma köprüsü olur kendisi. geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak açıklanmıştı ancak daha sonra 89 tl'ye düşürüldü. tabi bu haliyle bile hemcinslerine göre oldukça pahalı.
Bu memlekete çakılan her çivinin önemli olduğunu düşünen biri olarak yapımından gayet memnun olduğum köprüdür. Lakin proje ayrıntılarını biraz incelediğimizde bugün vatandaşa çıkarılan fiyatın çok da makul olmadığını söyleyebilirim. Şöyle ki devletin garantörlüğünde kredi çektirilen bir müteahhitlik firma konsorsiyumuna köprüyü devir edeceği tarihe kadar 9 milyar doları aşkın gelir garantisi verilmiştir. Bugün türk halkı köprüyü kullanmaktan vazgeçse bu para yine de cebinden çıkacaktır. Devlet elini taşın altına koyup bu köprünün inşaasını bizzat üstlenseydi bugünkü fiyatın üçte birini konuşuyor olabilirdik.
Fiyatı cep yakmasının ötesinde açılış tarihinin çok kötü bir zamana geldiğini düşündüğüm köprüdür. atatürk havalimanındaki patlamadan, onca insanı kaybettikten sonra konfetiler patlatıp, farazi kurdeleler kesip"Bugün burada bayram havası yaşıyoruz!"Demek düşüncesiz bir harekettir. Açılış yine yapılabilir ama gösterişten arınmış olarak. çok mutluyuz biz imajı vermek gereksizdir.
Klasik olarak bayramda ücretsiz yapılan - devletimiz çalışıyor,köprü yapıyor,yol yapıyor dedirten;bayram sonrası 89 tl lık fiyatıyla asıl yüzünü gösteren köprü.
Eğer 40000 araç gün içinde geçmezse işletmecinin zararını bizim vergilerimizle karşılayacakları köprü.

Ben mersinde yaşıyorum neden param bu köprüye gitsin ki? Ya da orada yaşayan köprüyü kullanmak zorunda değil ki? Siz bu köprüyü işletmeci için mi halk için mi yaptınız diye adama sorarlar?
130 milyon lira zarar etmiş bu güne kadar.Günde 40bin sözü verilmiş Ancak ortalama 12bin araç geçiyormuş eksik kalan 28bin araç x 65 liradan vatandaşa sokulanı bi düşünün.anlaşma 20senelik diye biliyorum nasıl bir bela varsa başımızda kendileri gitse dahi yandaşlarını 20 sene besleyeceğiz.şu ülkeye vergi vermekten İnanın nefret ediyorum.benim gibi düşünen milyonların vergisi bu pislikleri zengin ediyor ya deli oluyorum ;(Edit:130 değilmiş 225 milyon liraymış duble girmiş
chp'li vekilin 1 milyon 200 bin liralık telefon faturasında ülkeyi ayağa kaldıranların "hiçbir şey hatasız olmaz", "şirket değil kendimiz yapmış olsaydık daha fazla para öderdik" diyerek savundukları rezalete konu olan köprü.(bkz:225 milyon lira) sen, milyor, sen bu parayı ne yaptın ?kaynak: [http://www.yeniakit.com.tr/haber/devletin-gecis-garantisi-milletin-cebinden-cikiyor-286228.html ~ hemi de yeniakit]edit: üstelik bu insanlar hükümeti yol, köprü yaptılar diye savunuyor. şimdi de "biz yapsak daha pahalı olurdu" diyorlar. tarihte bu toplum kadar ikiyüzlü bir toplum yoktur heralde.
Mantıksız hamleler, siyasi hırsları ve sözde yatırımlar. Keşke samimi olsalar halkın ve devletin bekasını düşleseler. Bir de matematik bilseler iyiymiş ;)
osmangazi köprüsü >>> tahmini süre: 10 dakika, ücret:89 lira

körfezi dolanmak >>> tahmini süre 1,5 saat, ücret:20 lirabaşka sözüm yok "hekim" bey.