perseid meteor yagmuru

11-13 ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan, saatte 200 göktası görme imkanı sunan gökyüzü şöleni
angaranın göbeğinde tus çalışmak suretiyle gözlemini kaçırdığım, her yıl yakın zamanlarda gerçekleşen, saatte 90-110 meteorun gözlemlenebileceği meteor yağmuru hadisesi. diğer bir deyişle yıldız kayması festivali.
kaçıncısını kaçırdım artık sayamadım sözlük. astronom olmak isteyen kızı tıpa yollayan sistem utansın.
timelapse'i yapılası doğa harikası minnoş tatliş bir oluşum
henüz kaçırılmamış olandır. bu sene 11-14 ağustos arası görülecek dense de ağustos ayı boyunca devam edecek bu şölen. hatta önceki senelere göre 2 kat daha fazla görme şansımız olacakmış. bu yüzden özellikle gece yarısı gözlerinizi gökyüzünden ayırmamanızı tavsiye ederim. google skymap uygulamasıyla da tam olarak nereye bakacağınızı kestirmeniz mümkün. ben onun yerine tüm gökyüzünü kendi kendime izleyip keşfetmeye çalışacağım. ışık kirliliğinden uzak ve sakin bir yerde huzurla yıldız kayması seyretmeniz dileğiyle.
şu sıralar gök kubbede yeniden kendini gösteren harika doğa olayı.

esas olarak 14-15 ağustos'ta görüleceği söylense de aslında tüm ay devam ediyor. ama o tarihlerde çok daha sık görülüyor yıldız kayması.

yaz ayında olmamızdan mütevellit akşamlarımı balkona geçip karanlıkta yıldızları seyrederek geçiririm. ağustos'ta perseid için özellikle gökyüzünü tararım. bugün gördüm mesela bir tane. ellerimi çırpıp "aiyy çok tatlı, çok güzel!!" diye çığlık atmışım haberim yok. yanımdakilerin kıkırdamasıyla fark ettim. 3 saliselik bir şeyin bir insanı böyle mutlu etmesi nerede görülmüş? kolay yoldan mutluluk için izleyin izlettirin efendim.
deniz, dağ, orman, sıfıra yakın gökyüzü ortamında iki üç günlük kamp yaparak izlemek istediğim, bu aralar ölmeden önce yapmak istediklerim arasında zirvede olan görsel şölen.. umarım nasip olur..

içerik kuralları - iletişim