plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi – Tıbbiyeli Sözlük
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; doğumsal veya sonradan edinilmiş anomalilerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine ve vücut imajının düzeltilmesine çalışan bir cerrahi daldır.
herkes estetiğini düşünür ama rekonstrüksiyonu da vardır. el- kol kesisine bakarsın. ha kemik kırığını ortopediste, arteri de kvc ciye yaptırdıktan sonra seni bekler tendon ve sinirler. ha bak onarma sırasını da yazdım bu arada.

bir de en illet hasta gurubuna sahip bir alan var. alnı botoxlanan, nazolabial ve periorbital kırışıklığa hyalüronik asit.

evet.. herkesin bildiği cerrahiler. mamoplasti, rino/septorinoplasti, abdominoplasti. bunlar da major cerrahilerdir.

daha minik cerrahileri de blefaroplasti, skar revizyonu, nevus eksizyonu falan filan.. aslında blefaroplastiyi nereye koyacağımı düşünemedim. major olsun o da .. bir buçuk saatten fazla sürebiliyor. (kritere bak.)

derken yanıkları unuttum.. ama üniversitede değilseniz hastane yetersiz deip hastayı üniversiteye yollamak akıllıca. dert bir hasta grubu. ama kontraksiyonlara multiple z plasti falan uygulanabilir.

bir de hipospadias........ amaaan,, çok işe bakıyor. yani sadece estetik değil anlayacağınız.
Tusta derece yapanların kolay bölüm seçtiklerini iddia edenleri çürüten branş. Nöbetleri çoktur baştan ayağa her yerle alakalı bir operasyonu mevcuttur. Olay meme burun estetiğinden çok çeşitli rekonstruksiyonlarla yaşam kalitesini artırmak olduğunda da aslında hayran olunası bir branştır. Maddi değil de bu yönüyle işini yapan ve tusta o dereceyi alıp da işinin hakkını veren plastik cerrahlarımıza helal olsun efendim..
İnanılmaz keyifli ve yorucu bir cerrahi. Rekonstrüktif kısmını unutup sadece plastik hayal edilerek yazılırsa hayal kırıklığı yaratır.