prometheus – Tıbbiyeli Sözlük
Yunan mitolojisinde olimpos tanrılarından öç almak için insanoğlunu yaratıp onlara ateşi(bilgi) veren karakterdir. Buna karşılık olarak zeus onu kafkas dağlarında zincire vurmuştur ve her gece bir karga gelip karaciğerini yemekte; ölümsüz olduğu için gündüz olunca tekrar iyileşmektedir. cezası herakles'in onu kurtarmasıyla son bulmuştur.
Ayrıca tevfik fikret'in güzel bir şiirinde örnek gösterilmiş mitolojik karakter, Her devirde temsilcisi olmustur
(ebkz: #821) 'de anlatılan ateş hırsızı prometheusla ilgili mitolojik hikaye tıpta da yerini bulmuştur. Nasıl mı?

Prometheusun her gece karaciğerinin bir karga tarafından yenmesi ve her sabah iyileşmesi arasındaki döngü rejenerasyonun temellerini atmaktadır. bu durum "kök hücre" kavramını ortaya atan ilk hikayedir
Sobotto dan sonra gelişen teknolojiyle insan vücudu da mı gelişti diye düşündüren, parlak baskılı, renk kalitesi yüksek anatomi atlası.
Bob ile hikayeleri çok keyifli olan hamurdan yapılma Uzaylı bir karakterdir.
"Prometheus and Bob" buyrunuz (*)
video
bir çeşit anatomi atlasıdır. kemikler konusunda sobotta kadar detay vermiyor maalesef derslerde bu sorunu yaşıyorum hatta ara ara acaba sobotta mı alsam diye düşünmüyor değillim. sizce ne yapmalıyım?
Bu tanımı yapmakta karar vermiş bulunmaktayım. Kemik anatomisi kısmı son derecede berbat olan anatomi atlasıdır kendileri.
En sevdiğim anatomi atlasıdır. Özellikle kaslarda ve iç organlarda çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Kemik kısmında birkaç yer eksik olmasına rağmen üstüne yazarak tamamlanabilir. Şekiller bakımındansa özellikle topografik kısımlarının diğer atlaslardan çok daha iyi olduğu görüşündeyim.

Atlasın en iyi yanlarından biri de çoğu sistemi gelişimi ile birlikte vermekte olup ayrıca açıklamalar da yapmaktadır. Popüler olan sobottanın klinik anatomiye dair notlarından çok daha kapsamlıdır bunlar. Dolayısıyla bu atlas sadece pratik sınava çalışmak için değil de teori çalışırken destek olması açısından kullanılırsa faydalı olacaktır.

Nerde olduğunu hatırlamasam da internette pdf’si mevcuttur, satın almasanız bile elinizin altında durmasında yarar var.

Not: Eğer nöroanatomi komitesindeyseniz bu atlastan çalışmaya başlamanın çok faydası olacaktır.