görsel
üç dönem ( 14 Mart 2003 – 28 Ağustos 2014 ) türkiye cumhuriyeti başbakanlığı yapmış, 28 Ağustos 2014 tarihinden beri de türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı görevinde olan siyasetçidir.
Nesnel tanım girmek gerekirse, objektif tarih yazıcılığı yapalım:Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Mustafa kemal Atatürkten sonra en uzun iktidarda kalan partinin kurucu lideridir. Turkiye cumhuriyeti tarihinin en fazla oyunu almış partinin kurucusudur. İlk secilmis cumhurbaşkanıdir(%50). Partisinden fazla oy almasıyla da tarih kayıtlarına gecmistir.Kisisel goruslerime gelirsek,goruslerini sevmesem de bu adam tarihe yazildi. Yıllar sonra bile hep konuşulacaktır.
“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

diye yemin etmiş şu anki cumhurbaşkanımız.

umarım şerefini korur.
Akp'nin kurucularından biridir, 11 yıl boyunca başbakanlık yapmıştır, şuan ki cumhurbaşkanımızdır, vatan ve millet sevgisini en yoğun yaşayan ve aslen rizeli olan siyasetçimizdir.

(bkz:akp)

(bkz:rteü)
القائد العظيم ورئيس الجمهوريةtürkçe: Ulu Önder ve Cumhurbaşkanı
Ülkenin battığı bu ortadoğu bataklığından yegâne sorumlu kişi beraberinde emeği geçen herkesin.........