redd – Tıbbiyeli Sözlük
berke ve ilke hatipoğlu kardeşlerin yaşanan sorunlar sonrasında gruptan ayrılmasıyla çökmüş gruptur. aslında hatipoğlu kardeşler redd isminin kullanılması durumunda dava edeceklerini açıklasalar da kalan üyeler yola redd olarak devam etti. grupta yaşanan ayrılıktan sonra çıkan "mükemmel boşluk" kötü bir albüm değil. ancak özellikle berke hatipoğlu'nun eksikliği çok bariz. bambaşka bir grup olarak yola devam ediyorlar.
Her gün kendini yine sevdirir sonra beni yine öldürürdün,

Bana kalpsiz diyorlar; seni hiç tanımadılar... sözlerine sahip mükemmel bir şarkı yapmış olan mükemmel grup. Leş aşk şarkıları, arabesk isyankar eğilimler türk müzik dünyasının her kategorisine kanser gibi yayılmışken ben size diyorum ki türkçe rock seviyorsanız eğer, redd ile aşık olun, redd ile üzülün, redd ile sittir edin dünyayı, redd ile reddedin. Yıllarca istediğim kafaya ulaşabilmek için yabancı rocktan başka bir şey dinleyemez hale gelmiş olan ben, redd dinlerken "lan işte aynen böyle hissediyorum" diyip duruyorum kendi kendime.

Ayrıca da redd'in neden bir teoman neden bir gripin kadar parlayamamasına da çok şaşırıyorum, her neyse bizim olan bize kalsın. Yine de günlerdir dilimdeki bu şarkıyı da buraya ekliyorum.video
Her neyse adlı şarkılarını her dinlediğimde duygulanırım. Sanırım sözleri beni baya etkiliyor. Klip ise bolu gölcük te çekilmiş.

video


Her neyse işte

özledim seni

o kadar...
solistinin sesine ısınmadığım Rock gruplarını bir türlü sevemiyorum, ama bu adamlar öyle değil, niye bu kadar çok seviyorum onu anlamış değilim. dinlemeyi sevdiğim gruplar arasında.
şebnem ferahla düeti de dahil olmak üzere, dinlemeye değer şarkıları bir grup fikrimce.
(bkz:sevmeden geçer zaman)
(bkz:kanıyorduk)
(bkz:bahçelere daldık)
(bkz:prensesin uykusu)
(bkz:beni sevdi benden çok)
(bkz:roman kahramanı)
(bkz:nefes bile almadan)
(bkz:masal)
daha var da yeter bu kadar bakınız(*)

video
Şu sıralar dinlemeyi özlediğimi fark ettiğim grup. Bir zamanlar bütün şarkılarını ezbere bilirdim. Yeni şarkılar çıkarmışlar, uzun zamandır takip etmediğimi fark ettim.video
Çok severek dinlediğim bir müzik grubudur. Ama sanki yaptıkları müzikten biraz daha fazlası gibi.
21 isimli albümleri 21 isimli karakterin yaşam döngüsüymüş. 21 şarkıda bir insanın başına gelebilecek 21 farklı durumu anlatıyormuş. Şarkıların isimlerine çok az bir dikkatle bakıldığında bile anlaşılıyor zaten. Bir çığlıkla doğup masallar dinleyip oyun oynayarak başlıyorsun. Hayaller kurup ergenlikte bazı sorunlar yaşıyorsun. Aşık oluyor, acısını çekiyor, yaşlanıyorsun, umutsuzluğa kapıyor, hatırlıyor, farkına varıyor ve ölüyorsun. Oldukça farklı ve güzel bir konsept. Albümdeki şarkıları sırayla dinlememiştim, şimdi dinleyerek farklı bir tat alacağıma eminim. 21le birlikte bütün bu duyguları ben de yaşayacağım gibi. Albümdeki şarkılar sırasıyla:
1-ÇIĞLIK
2-MASAL
3-OYUN
4-ASTROTANRI
5-DON KİŞOT
6-BİR ŞÖVALYE VAR İÇİNDE
7-ÖZGÜRLÜK SIRTINDAN VURULMUŞ
8-ÖYLE BOŞ Kİ HAYAT
9-TAMAM BÖYLE KALSIN
10-VİCDANİ REDD
11-SENİ BULDUM
12-AŞK BU KADAR ZOR MU
13-HER NEYSE
14-AŞKTI BU
15-SEVSEN DE SEVMESEN DE
16-YAŞANDIM DAHA ÇOK
17-KÜÇÜK BİR ÇOCUKKEN
18-MODERN ADIMLARLA
19-PLASTİK ÇİÇEKLER VE BÖCEK
20-DEKADANS
21-SUKUT

video
Türkiye'de sanatsal anlamda müzik yapan nadir gruplardan biridir. Solisti Doğan Duru opera mezunudur, özgür bir gruptur.