sabah ezanının bir başka güzel olması

vaktinden mi kaynaklı bilmem ama nedense bende daha fazla etki bırakıyor. belki de diğer vakit ezanlarından farklı olarak 'namaz uykudan daha hayırlıdır' geçtiği için böyledir.
farklı bir makamla okunması çok büyük etken. (bkz: saba makamı)
ramazan da daha iyi de diğer vakitlerde duydukça üşüdüğüm bide üzüldüğüm oluyor.

hoca daha içli okuyor sanırım ezan bitince arka fonda ney üflense kesin ağlarım
sabah farklı bi duygu yaa
neden olduğunu çok sorguladım kendimce geçmiş yıllarda. ilk entry'e tamamen katılmakla birlikte saba makamında okunduğu için olabilir diye düşünmüştüm ancak telefonumdan öğlen aynı makamda ezanı açıp dinleyince o kadar etkilenmediğimi fark ettim. olay yarı uykuluyken gecenin sakinliğinde herkes uyurken kalkıp günahlarından arınmak,allah'ın rızasını kazanmak için bize verilmiş olan bu muhteşem fırsattan kaynaklanıyor sanırım.. gündüz kaptırıveriyor insan kendini dünya telaşına, gecenin sakinliği ile o güzel ses kulaklara dolunca işte diyorsun, rabbim beni huzuruna çağırıyor, en önemlisi de kabul ediyor..ve tabi bu çağrı namaz uykudan hayırlıdır sözüyle de taçlandırılınca tadına doyum olmuyor.
genelde saba makamında okunur ama az önce nihavend makamında okudu bizim mahallenin müezzini. öyle bir okudu ki hem de aşıkların makamı nihavendde... onu bu kadar güzel kılanın yalnızca makamı olmayacağını düşündüm. belki de vaktinden dolayı güzeldir, ezanı gerçekten dinleyebildigimiz vaktin bu vakit olmasından dolayı güzeldir. (bkz: nihavend makamı)
gecenin sessizliğinde tüm canlılar uyurken tüm dünya da ve tüm kültürlerde tek bir dilde 100 lerce yıldır kim cesaret edebilirki onları uyandırmaya tabiki allah ın emri

(bkz:dünyada sürekli bi yerlerde ezan okunması)
umut veriyor çünkü.sonsuza kadar yaşıycam, herkesden hesap sorcam, dünyada günah diye yapmadığım şeyleri cennette dibine kadar yapıcam diyorsun.binlerce yıl önceki kabile dinleri yanlış olamaz diyorsun.

tabi dinlerin umut ile huzur verme özelliği çok güçlü.o bakımdan inananlara kızamıyorum, zayıf insanlar için büyük ihtiyaç.

içerik kuralları - iletişim