star wars – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
henüz hiçbir filmini izlemediğim film serisidir. bilmiyorum çok şey mi kaybediyorum.
Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside yaşanmış olayları anlatır, tüm insanlarda bulunan ve `force` ile iletişim kurmayı sağlayan mikroskobik `midichlorian` isimli canlıları fazla bulunduran bireyler, çok yükseklere atlayıp zıplayabilmekte, yüksek hızlarda hareket edebilmekte,üstün reflekslere sahip olabilmektedir,bu üstün refleksler sayesinde çok tehlikeli önüne geleni odaklı bir şekilde yakıp parçalayan ve normal bir bireyin kendisi için yüksek tehlike oluşturan ışın kılıcını(bkz:lightsaber) kullanabilmektedirler. `force`un aydınlık yönünde yol tutmuş olanlara `jedi` , karanlık yönünde yürüyenlere ise genel olarak `sith` denilir.
Sinema tarihinin en efsane üçlemelerinden biridir eski üçleme (bilmeyenler için serinin 4,5,6. Filmi) bu seriyi izlemeden ölürseniz pek yaşamış sayılmazsınız
İlk kez izleyecekler için izleme sıralamasında farklı tavsiyeler var.

İlk olarak 4 , 5 Ve 6ıncı Filmler yayınlanmış , Daha sonra 1 2 ve 3üncü filmler , son olarak da daha yakın zamanda yayınlanan 7inci Film.

Sıralama olarak 1 2 3 4 5 6 7 şeklinde git diyenlerin aksine ben 4 5 6 1 2 3 7 şeklinde izlemeyi tavsiye ediyorum.yani ilk izleyen nesille aynı sıralama ile.

Neden filmlerin bu sırayla yayınlandığına bakacak olursak şöyle ki ilk 3 film için zamanın teknolojisinin yeterli olmadığı o sebeple 4. Filmden başlandığı söyleniyor.

Bir de bim'e star wars ürünlerinin gelmesiyle bilen bilmeyen , izleyen izlemeyen herkesin evi darth vader oyuncaklarla defterleriyle vs. Dolmuştur. (bkz:namaz kılan darth vader)
Lisanslı ürünlerinin bim'e gelmesiyle koşarak gidip hepsini satın aldığım, amfiye giderken tişörtünü giydiğim ve yanıma çantasını koyan çocuğun da aynı tişörtü giymiş olmasıyla "aynı giyinen çift modeli" muamelesine maruz kalmama ve iki ders sonra yerimi değiştirmeme neden olan film serisi.
En muazzam bilim kurgu filmidir.Bunun nedeni de yarattığı boş tuvaldir; ana karakterler devamlı ekranda gözükmeyen maceralara göndermede bulunuyorlar. İlk filmden, Luke’un “Tosche istasyonundan güç dönüştürücü alacaktım ya?” diye sızlanmasından, Han’ın “Kessel’e 12 parsec’de gittim ben” demesinden itibaren olan bir şey bu. Leia başka İsyancı savaşlarını anlatıyor, Anakin ve Obi-Wan birlikte yaşadıkları maceralarını konuşuyorlar, başka gezegenlerden söz ediliyor, Vader Boba Fett’e bakıp “parçalarına ayırma bu sefer” diyor. Siz de otomatikman, boşlukları kendiniz dolduruyorsunuz. “Demek ki Kessel çok zor gidilen bir yer” diyor hayal gücünüz, boşlukları dolduruyor.
8. filminin çıkmaması seri için en hayırlısı olucaktır. bırakın starwars'ımızı o müthiş 6 filmiyle hatırlayalım