Suriyeli doktorlardan Türkiye'de çalışmaları için diploma denkliği istenmiyor. Başlangıç için Türkçe bilme şartı da yok 1 yıl içinde öğrenmek zorundalar. 1 yıl nerede yaşasan zaten o ülkenin dilini öğrenirsin. Yurtdışında tıp okuyan Türk öğrencilere denkliktir şudur budur sts vs diye sınav yapan güzelim ülkem Suriyeli doktorları açmış kollarını bekliyor.
Amerika'dan gelen doktorlar için bile denklik sınavımız var. Uygulanır uygulanmaz , soruları zordur kolaydır , mantıklıdır mantıksızdır bunlar tartışılır ama sonuçta bu sınav var.

Ama Suriye'nin eğitim sistemi Amerika , avrupa ülkeleri ve nice gelişmiş ülkelerden daha iyi olduğu için sınav yapmaya ihtiyaç duymuyoruz.

Hatta bence suriyeli doktorlar bize sınav yapmalı. Bakalım egitimimiz onlar için yeterli mi
Hoşuma gidiyor mu? Gitmiyor. Ama güneydoğuya sen gitme ben gitmeyim o gitmesin kim gidecek? Suriyelileri mecburi ve ömür boyu şark hizmetine verirlerse destekleyeceğim karardır. Ha yok metropolde olacaklarsa aman kalsın.
mevcut sistemin mezun ettiği ve tıptan bihaber doktor arkadaşlarımı gördükçe suriyelilere de kucak açmamız gerektiğini düşünmüyor değilim. maalesef çoğumuz tıbba ve halkımıza suriyeliden çok suriyeliyiz.