the hobbit

bir lotr değildir evet ancak bence bunu kitapları düşünecek olursak zaten olmaması gereken filmdir.çünkü baktığımızda tolkien hobbiti çocuklara yönelik yazmıştır ve filmde daha çok içinde komedi sahnelerine rastlarız.lotr ise daha geniş yaş grubuna yönelik bir kitaptır ve daha cok dram,korku,yer yer ama az olarak da komedi bulundurur.hobbite geri dondugumuzde oyuncuların kendilerine düşen görevi gayet iyi yaptiklarini düşünmekteyim özellikle de martin freeman'ın.ancak ilk filmdeki sahneleri de çok uzun ve bazılarını gereksiz bulmaktayim.
tolkien'in yarattığı dünyaya ihanet eden bir film olmuştur. elf ile cüce aşkı mümkün değildir zira.
lotr serisinden sonra biraz daha para kazanmak için yapıldığını düşünsemde severek izlediğim efektleri ve ejderhasinin cool luguna hayran kaldığım film serisidir
far over the misty mountains cold
(bkz: lotr) gibi olmasını bekledim lakin ilk filmi izledikten sonra kitabı okuduğumda aynı olmasını beklememem gerektiğini anladım.ama yine de (bkz: lotr) ruhu güzeldir.
film eleştirisi yapıyorum şu anda keşke hiç bulaşmasaydınız bu işe 300 sayfalık kitap için 3 tane film çektiniz ayıptır günahtır. bu arada lord of the rings in yanından bile geçemez.
görüşümce üçlemeye ihtiyaç olmayan bi kitap. bu kitaba 3 film çekildiyse lotr a en az 6 film çekilmeliydi. yani demem o ki keşke iki film çekilip bırakılsaydı ve lotr gibi gerçek figüranlar ile çekilseydi. son film de neredeyse 10 tane asker var kopyala yapıştır yaparak çoğaltılmış. ve savaş sahneleri çok güzel olmamış benim görüşüm. son film hariç seriyi beğenmeme rağmen son film hayal kırıklığı olmuştur ben de. keşke bunun yerine 3 film olarak silmarillion çekilse daha iyi olurdu. buna ragmen oyuncuları çok beğendim. fantastik film severlere her zaman tavsiye edilir.

içerik kuralları - iletişim