the hobbit – Tıbbiyeli Sözlük
Bir lotr değildir evet ancak bence bunu kitapları düşünecek olursak zaten olmaması gereken filmdir.çünkü baktığımızda tolkien hobbiti çocuklara yönelik yazmıştır ve filmde daha çok içinde komedi sahnelerine rastlarız.lotr ise daha geniş yaş grubuna yönelik bir kitaptır ve daha cok dram,korku,yer yer ama az olarak da komedi bulundurur.hobbite geri dondugumuzde oyuncuların kendilerine düşen görevi gayet iyi yaptiklarini düşünmekteyim özellikle de martin freeman'ın.ancak ilk filmdeki sahneleri de çok uzun ve bazılarını gereksiz bulmaktayim.
tolkien'in yarattığı dünyaya ihanet eden bir film olmuştur. Elf ile cüce aşkı mümkün değildir zira.
Lotr serisinden sonra biraz daha para kazanmak için yapıldığını düşünsemde severek izlediğim efektleri ve ejderhasinin cool luguna hayran kaldığım film serisidir
far over the misty mountains cold

(bkz:Lotr) gibi olmasını bekledim lakin ilk filmi izledikten sonra kitabı okuduğumda aynı olmasını beklememem gerektiğini anladım.ama yine de (bkz:Lotr) ruhu güzeldir.
Film eleştirisi yapıyorum şu anda keşke hiç bulaşmasaydınız bu işe 300 sayfalık kitap için 3 tane film çektiniz ayıptır günahtır. Bu arada lord of the rings in yanından bile geçemez.
Görüşümce üçlemeye ihtiyaç olmayan bi kitap. Bu kitaba 3 film çekildiyse lotr a en az 6 film çekilmeliydi. Yani demem o ki keşke iki film çekilip bırakılsaydı ve lotr gibi gerçek figüranlar ile çekilseydi. Son film de neredeyse 10 tane asker var kopyala yapıştır yaparak çoğaltılmış. Ve savaş sahneleri çok güzel olmamış benim görüşüm. Son film hariç seriyi beğenmeme rağmen son film hayal kırıklığı olmuştur ben de. Keşke Bunun yerine 3 film olarak silmarillion çekilse daha iyi olurdu. Buna ragmen oyuncuları çok beğendim. Fantastik film severlere her zaman tavsiye edilir.
bu üçlemeyi kaliteli kılan yegane unsur tabii ki de başrolünde oynayan martin freeman'dır. aktörü hobbit haricinde sherlock'ta da daha önce izlemiş olanlar orada da dr.watson rolünde olan freeman'ın mimikleri ile hayat verdiği bilbo baggins rolüne olan uyumluluğunu ve muazzam oyunculuğunu takdir edeceklerdir. yine sherlock ve dr.strange'ten bildiğimiz benedict cumberbatch reisin smaug ejderhayı çok iyi seslendirdiğini söylemeliyiz.
orklar cgi usulü ile yapılmış da olsa hobbit bence lotr üçlemesinden daha kötü değildir. hatta lotr'a göre olay akışının verilme biçimini daha ilgi çekici bulduğumu söylemeliyim.
dağ elfleri ile güzel ve çekici oyuncu evangeline lilly'nin tauriel karakteri filme renk katmış. orlando bloom'un yeniden legolas olarak kadroya dahil olması da filmi güçlü kılıyor.
ajan smith(*) dayıyı da elrond olarak filmde tekrar görüyoruz. ama sanki "hey gandalf" değil de "bay anderson" diyecekmiş gibi beliriyor her sahnede...
son olarak cücelerin hikayesi çok güzel aktarılmış. grupta adını hatırlamadığım yaşlı cüce ile bombur sempatik bir görüntü çiziyor, sanki bir anadolu kasabasındaki yaşlı amcalar gibi.